Ból pod łopatką - co oznacza? Jak wyleczyłem? - 4 SPOSOBY (2023)

Ból pod łopatką. Popularny problem dotykający dużą część społeczeństwa. Ostry, przewlekły, kłujący czy ćmiący ból w okolicy łopatki to dolegliwość, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Objawu tego nie powinno się lekceważyć ze względu na różne czynniki wywołujące ból pod łopatką. Mogą być to całkowicie prozaiczne przyczyny jak przeciążenie czy nieprawidłowa pozycja ciała, lub bardziej złożone i niebezpieczne – urazy stawów, zwyrodnienia, a nawet zawał mięśnia sercowego.

Ból pod łopatką - co oznacza? Jak wyleczyłem? - 4 SPOSOBY (1)

Spis treści

Gdzie boli i jaki to ból?

Ból pod lub w pobliżu łopatki (trójkątnej kości, która tworzy tył ramienia) może znacznie ograniczać ruchy ramion i przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności.

Pacjenci często zgłaszają objawy w postaci ostrego lub piekącego bólu. Zazwyczaj umiejscawia się on między kręgosłupem a łopatką. Można również doświadczyć tkliwość lub obolałość w okolicy barku i całej górnej części pleców (z jednej lub z drugiej strony), a niekiedy nawet z boku klatki piersiowej. Czasami pojawia się też ból pod pachą. Ból pod łopatką jest zdecydowanie różny od bólu spowodowanego przez rwę kulszową, rwę barkową czy zwykły ból pleców.

Czasem dochodzi do tego uczucie drętwienia rąk, które może obejmować całą kończynę górną oraz bólu między łopatkami. Jeśli nadwyrężenie jest znaczne, dolegliwości będą się nasilać podczas kaszlu lub głębokiego oddechu.

Typ dolegliwości, ich intensywność, czas trwania i rozległość zależą od czynnika wywołującego.

Umów się na leczenie bólu pod łopatką:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

OPINIE O NAS:

Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje

Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.

Polecam

Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!

Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze

Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam

(Video) Ból między łopatkami. Ból pleców. Ból łopatki.

Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie

Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

Ból pod łopatką – co może oznaczać?

Ze względu na rozbudowaną etiologię i fakt, że ból może być wywołany czynnikami zupełnie niezwiązanymi z układem kostno-mięśniowym, przyczynę czasem ciężko stwierdzić. Nierzadko droga diagnostyczna jest długa, a pacjenci są zmuszeni odwiedzić nawet kilku lekarzy i fizjoterapeutów, by w końcu uzyskać skuteczną pomoc i odczuć wyraźne efekty.

Poniżej przedstawimy schorzenia i możliwe przyczyny wywołujące ból pod łopatką.

Ból pod łopatką - co oznacza? Jak wyleczyłem? - 4 SPOSOBY (2)

Złamania łopatki

Nie są spotykane często ze względu na to, że musi być to uraz bezpośrednio dotykający łopatkę, a takie upadki zdarzają się rzadko i zwykle są wynikiem złożonego urazu np: podczas wypadku samochodowego. Złamaniom łopatki mogą towarzyszyć również złamania żeber i kręgosłupa.

Przerwanie ciągłości kości może nastąpić w różnych miejscach i z tego względu wyróżnia się 5 rodzajów złamań.

 • Trzonu – najczęściej powstaje w wyniku urazu bezpośredniego. Na zdjęciu RTG można zauważyć pojedynczą lub podwójną szczelinę, która znajduje się poniżej grzebienia łopatki (wystającej i podłużnej części). Jednak dzięki mięśniom otaczającym kość i ich działaniu, które można przyrównać do szyny, przemieszczenie powstałych fragmentów kości jest niewielkie.

 • Awulsyjne – taki typ złamania polega na oderwaniu fragmentu lub kilku części kości na skutek pociągnięcia ich przez ścięgna, które się do niej przyczepiają. W przypadku łopatki jest to mięsień dźwigacz łopatki i mięsień zębaty przedni. Gwałtowne szarpnięcie przez te mięśnie powoduje uszczerbek odpowiednio w miejscu kąta górnego i dolnego łopatki.

 • Szyjki panewki – zazwyczaj następuje z przemieszczeniem ku dołowi ze względu na masę kończyny. Ten typ złamania nie jest jednak charakterystyczny i w celu postawienia trafnej diagnozy konieczne jest różnicowanie ze zwichnięciem stawu ramiennego.

 • Panewki – tzw: śródstawowe. Uszkodzenie kości pojawia się w wewnątrz stawu.

 • Wyrostków barkowego i kruczego

Objawy

Typowe dla złamań, czyli utrzymujący się ból, znaczne ograniczenie ruchomości w danej kończynie ze względu na ostre dolegliwości bólowe, obrzęk w miejscu urazu, duża tkliwość, możliwe zasinienie i deformacja w okolicy złamania.

Leczenie

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków, należy wykonać zdjęcia RTG w różnych projekcjach (pozycjach), które będą ukazywać złamaną kość “od przodu” i skośnie.

Lekarz ortopeda po potwierdzeniu rozpoznania, może zlecić leczenie nieoperacyjne. Jego postać zależy od rodzaju złamania.

Jeśli uszkodzeniu uległ trzon łopatki, pacjentowi zakłada się tzw: opatrunek Desaulta na około 2-3 tygodnie, aż do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych. Po tym czasie niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja. Kluczowe są tu ćwiczenia prowadzące do zwiększenia ruchomości podczas odwodzenia i rotacji zewnętrznej w stawie ramiennym.

W złamaniach szyjki (nawet jeśli jest niewielkie przemieszczenie) zakłada się odpowiednią szynę odwodzącą albo gips ramienno-piersiowy na okres 4-6 tygodni. Jeśli przemieszczenia są znaczne, lekarz może zalecić zastosowanie wyciągu bezpośredniego (sięgającego za wyrostek łokciowy) z obciążeniem 2-5kg w zależności od złożoności urazu, ale także wzrostu i wagi pacjenta. Po tym czasie zakłada się opatrunek gipsowy Desaulta, który unieruchomi kończynę górną na kolejne 2-3 tygodnie. Dopiero wtedy można przystąpić do rehabilitacji.

Leczenie operacyjne jest przeprowadzane stosunkowo rzadko. Jedynym wskazaniem są duże złamania panewki, szyjki czy wyrostka kruczego z przemieszczeniami.

Ból pod łopatką - co oznacza? Jak wyleczyłem? - 4 SPOSOBY (3)

Inne problemy kostne

Ból pod łopatką lub samej łopatki może sugerować też problemy ze strukturą kostną, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z osobą starszą. Stany zwyrodnieniowe mogą powodować nie tylko dokuczliwe dolegliwości bólowe, ale także znaczne ograniczenie ruchu w obrębie ramienia. Do schorzeń takich zalicza się m.in:

 • artretyzm

 • osteoporozę

 • zwężenie kręgosłupa

 • fibromialgię – jest to niezapalna, przewlekła choroba reumatyczna obejmująca tkanki miękkie (ścięgna i mięśnie); często występuje z chronicznym zmęczeniem i uogólnionym bólem mięśniowo-stawowym; choroba trudna do zdiagnozowania.

 • zamrożony bark – schorzenie charakteryzujące się dużym ograniczeniem ruchomości w stawie barkowym, a także bardzo silnym, narastającym bólem, który może promieniować w okolicę łopatki.

 • skoliozę – boczne skrzywienie kręgosłupa.

 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – dotyka najczęściej osób w wieku 20-40 lat. Choć obejmuje przede wszystkim kręgosłup, to dolegliwości bólowe i stan zapalny mogą pojawiać się również w okolicy (sięgając łopatki).

Problemy mięśniowe

Jeśli pacjent zgłasza się z bólem pod prawą czy lewą łopatką i w ostatnim czasie nie uległ żadnemu urazowi, można założyć, że przyczyna leży w mięśniach. Przeciążenia, niewłaściwa pozycja czy naciągnięcie to tylko niektóre ze scenariuszy. Problemy te są często związane z bólem określonych grup mięśni otaczających barki, w tym niektórych mięśni ramion.

Niewłaściwa pozycja

Długotrwałe siedzenie przy biurku lub przed komputerem częste garbienie się (nierzadko mimowolne) i przyjmowanie wymuszonej pozycji ciała mogą powodować zmiany strukturalne kręgosłupa, które ostatecznie doprowadzają do bólu pod łopatką.

Zgarbiona pozycja pleców, pochylona głowa lub siedzenie w przechyleniu na jedną stronę (np: podczas korzystania z telefonu czy podwijania nóg pod ciało podczas siedzenia na krześle) osłabiają mięśnie i wywierają nacisk na dyski, mięśnie i więzadła kręgosłupa.

Jeśli będzie się to powtarzać, struktury będą przeciążone dając charakterystyczne objawy w postaci bólu w górnej części pleców. Dlatego należy pamiętać nie tylko o przyjmowaniu prawidłowej postawy, ale także regularnych przerwach podczas wielogodzinnej pracy w jednej pozycji i rozciąganiu (najlepiej codziennie).

Podnoszenie przedmiotów

Podnoszenie lub przesuwanie ciężaru nad głową bez odpowiedniej techniki może narazić struktury górnej część pleców i ramion na kontuzje.

Jeśli przedmiot jest zbyt ciężki w stosunku do fizycznych możliwości danej osoby lub jest podnoszony w niewłaściwy sposób (czyli z dala od ciała i przy nieprawidłowo wygiętym kręgosłupie), wywierany jest nadmierny nacisk na mięśnie łopatek i ich przyczepy.

Staną się więc nadwyrężone, a powstające mikrouszkodzenia doprowadzą do miejscowego stanu zapalnego, obrzęku, tkliwości i bólu. W niektórych sytuacjach może również dojść do naderwania lub zerwania więzadła, a uszkodzeniu mogą nawet ulec staw barkowy i/lub kręgosłup.

(Video) Pozbądź się BÓLU MIĘDZY ŁOPATKAMI (1 ćwiczenie)

Przeciążenie

Związane tym razem nie z biernym uszkodzeniem włókien mięśniowych poprzez długotrwałe przyjęcie jednej pozycji, ani jednorazowym podniesieniem ciężkiego przedmiotu, ale z ciągłą pracą angażującą określone grupy mięśni górnej części pleców i ramion.

Można tu zaliczyć czynności takie jak malowanie sufitu czy pomaganie sąsiadowi w przenoszeniu mebli. Przeciążenie może doprowadzić do nadwyrężenia mięśni i uszkodzenia więzadeł, co wiąże się nie tylko z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi, ale także długotrwałym procesem leczenia wraz z fizjoterapią.

Zespół trzaskającej łopatki

Czyli SSS (z ang. Snapping Scapula Syndrome) to schorzenie obejmujące patologie zarówno kostne, jak i tkanek miękkich. Nazwa wzięła się od charakterystycznego dźwięku słyszalnego podczas poruszania kończyną górną (głównie barkiem i podczas podnoszenia ramienia ponad głowę). Trzaskom towarzyszy również odczuwalne przeskakiwanie łopatki.

Przyczyny

Najczęściej zespół trzaskającej łopatki jest wywołany przeciążeniem lub wielokrotnym powtarzaniem tych samych ruchów (np: wykładanie towaru na półki, układanie przedmiotów ponad poziomem własnej głowy).

Często dochodzi do zaburzeń w obrębie kaletki (część stawu, której funkcją jest ułatwienie płynnych ruchów łopatki poprzez wytwarzanie mazi stawowej), w której na skutek przeciążenia rozpoczyna się proces zapalny wywołujący ból. Kaletka może również wówczas zwiększyć swoją objętość (coś na podobieństwo obrzęku) i zmniejszać ruchomość całej kończyny górnej.

Pojawiające się trzaski mogą zwiastować również wady anatomiczne kości albo nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni (ich zanik lub pojawiające się zwłóknienia w obrębie przyczepów).

Objawy

Oprócz słyszalnych trzasków, przeskakiwania czy chrobotania w okolicy łopatki, pacjenci często zgłaszają także znaczne ograniczenie ruchomości w kończynie górnej (zwłaszcza jeśli chodzi o ruchy barków i ramion). Większość czynności angażujących górną część pleców będzie wywoływać ból, który może promieniować do barku lub kręgosłupa szyjnego. Niekiedy dolegliwości pojawiają się również w spoczynku.

Leczenie

Jeśli ból występuje nawet przy pojedynczych i mało angażujących ruchach kończyny górnej, zaleca się leczenie zachowawcze polegające na maksymalnym oszczędzaniu i odciążeniu bolącej okolicy na okres 3-4 tygodni. Warto zastosować tu opatrunek Desaulta i dołączyć do tego odpowiednią farmakoterapię w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Na prowadzenie wychodzą tu jednak zabiegi fizjoterapeutyczne ze względu na szybkie i widoczne efekty. Krioterapia, magnetoterapia, elektroterapia, laseroterapia czy ultrasonoterapia skutecznie przyspieszą regenerację zniszczonych lub uszkodzonych tkanek miękkich, przywrócą adekwatne napięcie mięśniowe, zniwelują ewentualny stan zapalny i przywrócą swobodę ruchów.

Jeśli powyższe metody zawiodą i po 4 tygodniach dolegliwości wciąż będa takie same, lekarz może zaproponować leczenie operacyjne.

Ból pod łopatką - co oznacza? Jak wyleczyłem? - 4 SPOSOBY (4)

Problemy z kręgosłupem mogące powodować ból pod łopatką

Choć częściej związane są z bólem między, a nie pod łopatkami, to jednak przeciążenia kręgosłupa i schorzenia z nim związane mogą objawiać się w okolicy nieco oddalonej od uszkodzonego miejsca. Wówczas dochodzi do odczuwania bólu w górnej części pleców (w tym łopatki), a niekiedy nawet w bocznej części klatki piersiowej.

Uszkodzenia krążków międzykręgowych

Najczęściej jest to przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. W schorzeniu tym zewnętrzna warstwa dysku (tzw: pierścień włóknisty) pęka, a warstwa wewnętrzna (jądro miażdżyste) zaczyna “wyciekać” na zewnątrz.

Przepuklina dysku jest przyczyną dużego bólu. Powstaje miejscowo stan zapalny, który może również zaognić pobliski korzeń nerwowy. Wówczas będzie on promieniował bólem do barku, ramienia i/lub dłoni.

Jeśli ból odczuwany jest w okolicy łopatki, a przyczyną jest schorzenie kręgosłupa, najprawdopodobniejszym scenariuszem będzie przepuklina dysku w dolnej części kręgosłupa szyjnego. Może do tego doprowadzić też przepuklina w odcinku piersiowym, ale zjawisko to występuje zdecydowanie rzadziej.

Skolioza

Ból pod łopatką wywołany może być również zniekształceniami kręgosłupa. Należy do nich m.in skolioza, czyli skrzywienie boczne. Jest to choroba o nie do końca poznanej etiologii, która najczęściej pojawia się w okresie rozwojowym. Przyjmuje się koncepcję wieloczynnikową, która łączy ze sobą możliwe przyczyny predysponujące do zniekształceń.

Nerwoból pod łopatką

Nerwoból (inaczej: neuralgia) to silne, napadowe bóle, które zazwyczaj nie trwają długo i opisywane są jako przeszywające, ostre lub piekące. Ataki się powtarzają, jednak pomiędzy nimi może być nawet kilka tygodni okresu bez bólu.

Ból pod prawą łopatką lub ból pod lewą łopatką pojawiający się podczas oddychania (zwłaszcza biorąc głębszy wdech) mogą świadczyć o nerwobólach w okolicach kręgosłupa. Mogło także dojść do ucisku umiejscowionych w tej okolicy nerwów.

Przyczyny

Neuralgia może powstać na skutek uszkodzenia konkretnego nerwu lub jego podrażnienia w danej części ciała. Do przyczyn zalicza się również lekką stymulację tzw: punktów spustowych. To określone miejsca, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie uszkodzonego nerwu. Jeśli struktury dookoła niego zostaną podrażnione (niekiedy nawet w wyniku bardzo delikatnych bodźców typu łagodny dotyk czy głaskanie) – wywoła to falę charakterystycznego bólu.

Problemy z sercem – ból pod łopatką promieniujący do klatki piersiowej

Niektóre choroby serca mogą objawiać się bólem pod łopatką. Prowadzi do tego m.in rozwarstwienie aorty, które jest poważnym, zagrażającym życiu stanem. Powstaje na skutek przerwania części warstw budujących aortę. Powoduje to napływ krwi między te warstwy, a jej wysokie ciśnienie i napór powoduje dalsze rozwarstwianie. Pojawia się wówczas silny ból, który promieniuje również do łopatki.

Jeśli ból pod lewą łopatką współistnieje z kołataniem serca, uczuciem niepokoju lub dusznością, może to zwiastować zawał mięśnia sercowego. Jednym z charakterystycznych symptomów jest promieniowanie bólu do lewego barku, przedramienia, ale także górnej części pleców (zwłaszcza u kobiet).

Ból pod łopatką – jak sobie pomóc?

Utrzymujący się ból pod łopatką może negatywnie wpływać na jakość życia i ograniczać swobodę ruchów. Oprócz konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą, warto spróbować kilku prostych sposobów na redukcję dolegliwości. Jeśli ból pod łopatką trwa dłużej niż tydzień, należy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty. Leczenie zachowawcze opiera się głównie na fizjoterapii. Może ona obejmować różne metody postępowania, które uwzględniają:

Odciążenie bolącej okolicy

Jeśli ból nasila się podczas wykonywania pewnych ruchów lub czynności fizycznych, warto odpocząć przez kilka dni. Pomoże to w zmniejszeniu bólu i zapobieganiu przeciążenia mięśni łopatki. Nie należy jednak pozostawać w bezruchu dłuższy czas, bowiem siedzący tryb życia jedynie pogorszy stan pleców i nasili objawy.

Ciepłe/ zimne okłady

Terapia zimnem to popularna metoda w uśmierzaniu bólu, zwłaszcza u sportowców. Lód owinięty w materiał powinno się przykładać na plecy na około 10-20 minut. Między sesjami musi być zachowany odstęp minimum 2 godzin.

Terapię ciepłem (np: przy pomocy termoforu) najlepiej stosować przez 15-20 minut i nie częściej niż co 2 godziny. Aby chronić skórę, warto położyć warstwę materiału między źródłem ciepła a skórą. Dobrym pomysłem jest też naprzemienne stosowanie lodu i ciepła.

Leki przeciwbólowe/ przeciwzapalne

Popularne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ, np: ibuprofen, naproksen) mogą skutecznie złagodzić niektóre rodzaje bólu łopatki. Nie można ich jednak stosować przez dłuższy cza ze względu na ich szkodliwe działanie na śluzówkę układu pokarmowego.

Masaż

Ból pod łopatką może być wywołany skurczem mięśni. Masaż rozluźni mięśnie i pobudzi mikrokrążenie, dzięki czemu więcej krwi i składników odżywczych zostanie dostarczonych do dotkniętego bólem obszaru. W tym celu warto wybrać się do fizjoterapeuty, który zdiagnozuje problem i dostosuje odpowiedni typ masażu. Niekiedy pomocne są także wałki piankowe do samodzielnego masażu w domu.

Ból pod łopatką - co oznacza? Jak wyleczyłem? - 4 SPOSOBY (5)

Fizjoterapia

Wizyta u profesjonalnego fizjoterapeuty w przypadku bólu pod łopatką to strzał w dziesiątkę. Specjalista ustali przyczynę problemu, zaproponuje adekwatne techniki leczenia i poprowadzi pacjenta od momentu postawienia diagnozy, aż do całkowitego ustania dolegliwości. W leczeniu bólu pod łopatką skuteczne są:

Fala uderzeniowa

Zabiegi fali uderzeniowej są bardzo pomocne leczeniu w wielu dolegliwości bólowych. Polegają na skierowaniu w bolące lub uszkodzone miejsce fali ciśnienia. Cały proces skupia się na wyemitowaniu gwałtownego wzrostu ciśnienia w krótkim czasie i następnie na stopniowej redukcji z fazą nieznacznie ujemnego ciśnienia.

Ilość impulsów, ich siła i głębokość penetracji są dostosowywana do pacjenta i jego wrażliwości. Zabieg jest bezbolesny i krótki, choć można odczuwać nieznaczne uderzenia.

To nowoczesna metoda, która zyskała niemałą popularność na całym świecie ze względu na stosunkowo szybkie i długotrwałe efekty. Emitowanie fali ciśnienia pozwala na zlikwidowanie (a przynajmniej znaczne zmniejszenie) bólu barków i łopatek, zwiększenie metabolizmu wewnątrzkomórkowego, stymulację podziału komórek i syntezy kolagenu oraz redukcję napięcia tkanek miękkich.

Laser wysokoenergetyczny

Czyli najnowocześniejsze narzędzie do komfortowej i skutecznej terapii przeciwbólowej i regeneracyjnej, która doskonale się sprawdzi w przypadku bólu pod łopatką. Polega na przyłożeniu w bolące miejsce głowicy aparatu i wyemitowaniu światła o starannie dobranej długości fali i mocy. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, zabieg z użyciem lasera wysokoenergetycznego można połączyć z falą uderzeniową.

Terapia jest pomocna w leczeniu bólu, likwidowaniu stanów zapalnych czy zwyrodnień. Laser wykorzystywany jest też do miejscowej stymulacji tkanki i przyspieszenia regeneracji struktur. Dzięki temu pacjent odczuwa natychmiastową ulgę w bólu, mobilność ramienia zostaje znacznie poprawiona, a napięcie mięśni łopatkowych zredukowane. Efekt terapeutyczny można osiągnąć już po 3-4 zabiegach.

Elektroigłoterapia

Czyli elektroliza przezskórna EPTE. To metoda polegająca na wprowadzeniu (pod ścisłą kontrolą USG) przez powłoki skórne igły do akupunktury, która po podłączeniu prądu galwanicznego w bardzo małej dawce zamienia się w elektrodę. Przepływ prądu umożliwia wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego w bolącym miejscu i pobudzenie procesów regeneracyjnych.

Umów się na leczenie:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Ból pod łopatką - co oznacza? Jak wyleczyłem? - 4 SPOSOBY (6)

OPINIE O NAS:

(Video) Szok 😲😲! Ból pomiędzy łopatkami znika w 2 minuty 😳😳‼️ #dlaczegoboli

Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje

Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.

Polecam

Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!

Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze

Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam

Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie

Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

Specjaliści KORE

Dr n. med. Małgorzata Chochowska

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

(Video) Prosty sposób na to jak pozbyć się stanów zapalnych

mgr Krzysztof Rujna

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

mgr Katarzyna Grabowska

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

mgr Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

mgr Justyna Jeżyk

Fizjoterapeuta ortopedyczny

Ból pod łopatką - co oznacza? Jak wyleczyłem? - 4 SPOSOBY (12)

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.

(Video) Masz te objawy? Możesz mieć raka!

Bibliografia:

 1. Ortopedia i traumatologia 1, prof. dr hab. med. Tadeusz Sz. Gaździk, wydanie III, Warszawa 2010
 2. William Morrison, M.D., “What is causing the pain in my shoulder blade?” https://www.medicalnewstoday.com/articles/319774
 3. Grant Cooper, MD, “7 Possible Causes of Pain Under Your Shoulder Blade” https://www.spine-health.com/blog/7-possible-causes-pain-under-your-shoulder-blade
 4. Zinovy Meyler, DO, “Relieving the Pain Under Your Shoulder Blade” https://www.spine-health.com/blog/relieving-pain-under-your-shoulder-blade
 5. “Ból pod łopatką” https://www.medonet.pl/zdrowie,bol-pod-lopatka—objawy–leczenie–profilaktyka,artykul,1728266.html
 6. lek. Kamila Ludwikowska “Rozwarstwienie aorty” https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/163845,rozwarstwienie-aorty
 7. lek. Alicja Koczwara, “Skoliozy” https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/rehabilitacja/77500,skoliozy
 8. mgr Piotr Karauda, “Ból, chrobotanie i przeskakiwanie, czyli zespół trzaskającej łopatki” https://www.doz.pl/czytelnia/a12406-Bol_chrobotanie_i_przeskakiwanie_czyli_zespol_trzaskajacej_lopatki

5.00 avg. rating (100% score) - 3 votes

FAQs

Co może boleć pod prawą łopatką? ›

Ból pod prawą łopatką może być związany z problemami kostno-mięśniowymi kręgosłupa lub stawu barkowego albo być symptomem dolegliwości z narządów wewnętrznych, serca lub układu oddechowego. Dlatego nie można go lekceważyć, a wizyta u specjalisty oraz dokładna diagnoza są konieczne.

Co może oznaczać ból pod łopatką? ›

Ból pod łopatką spowodowany jest brakiem zmiany pozycji, prowadzącym do nieprzyjemnego drętwienia, przy którym najczęściej dochodzi do naciągnięcia mięśni. Przyczyna leżeć może również w zmianach zwyrodnieniowych stawów, okolic barku, jak również kręgosłupa.

Jak pozbyć się bólu łopatki? ›

Można to osiągnąć poprzez rozciąganie i wzmacnianie odpowiednich mięśni. Podczas fizjoterapii pacjenci powinni też nauczyć się odpowiednich ćwiczeń i wykonywać je systematycznie w domu. Masaż mięśni w okolicy łopatki można wykonywać również w domu, po konsultacji z odpowiednim specjalistą.

Od czego mogą boleć łopatki? ›

Przyczyną bólu między łopatkami jest wymuszona, długotrwała pozycja siedząca lub stojąca i pochylona lekko do przodu. Ułożenie takie ma niekorzystny wpływ na kręgosłup piersiowy oraz mięśnie, powięź i inne tkanki miękkie w jego okolicy.

Jakie ćwiczenia na ból pod łopatką? ›

rozprostować delikatnie dolną część pleców ku ziemi podczas napinania mięśni brzucha, przechylić miednicę w kierunku pięt tak, by wyczuć niewielki łuk w dolnej części pleców, pośladki za to należy trzymać na podłodze, by poczuć skurcz mięśni pleców, wrócić do pozycji wyjściowej i powtórzyć ćwiczenie 10-15 razy.

Do jakiego lekarza z bólem łopatki? ›

Podstawowym wyborem jest ortopeda. Możliwe jest jednak skierowanie pacjenta do neurologa lub neurochirurga. Ścieżka leczenia zależy bowiem od tego, jakie problemy ze zdrowiem ma chory.

Jak oddycham boli mnie pod łopatką? ›

Przyczyny, ćwiczenia. Ból łopatki lewej w wielu przypadkach obecny jest na skutek wad postawy. W sytuacji, gdy pojawia się on w czasie oddychania konieczne jest wykonanie RTG klatki piersiowej, a także konsultacja z lekarzem pulmonologiem w celu rozpoznania dolegliwości.

Jakie leki na ból pod łopatką? ›

W przypadku silnego bólu można jednocześnie, jeżeli nie ma przeciwskazań przyjąć doustne leki z grupy NLPZ, które także będą działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie (Voltaren Express Forte, Moilec, Opokan,Ibuprom Max).

O czym świadczy ból pod pachą? ›

Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn bólu pod pachą jest nadwyrężenie mięśni. Jest to wynik nieprawidłowo przeprowadzonego treningu, zazwyczaj zbyt intensywnego i nieprzystosowanego do kondycji mięśni. Rodzaj bólu wywołany nadwyrężeniem mięśni to znane większości z nas zakwasy.

O czym świadczy ból pod lewą łopatką? ›

Jedną z przyczyn bólu łopatki jest ból neuropatyczny. Opisywany jest jako uczucie pieczenia, mrowienia, podrażnienia prądem. Może wystąpić w przypadku uszkodzenia nerwu międzyżebrowego. Nie można także wykluczyć przyczyny patologii w układzie oddechowym.

Jak rozluźnić mięśnie pod łopatką? ›

Otwieranie klatki piersiowej – umieść ręce za głową i otwórz (rozciągnij) klatkę piersiową. Przytrzymaj w tej pozycji 2-3 sekundy spinając tym samym mięśnie znajdujące się między łopatkami, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie można wykonywać w oparciu o krzesło lub w przerwach od pracy.

Gdzie jest łopatką człowieka? ›

Łopatka to płaska kość zlokalizowana w górnej części pleców, na ścianie grzbietowej klatki piersiowej, między kręgosłupem a stawem ramiennym, od którego zaczyna się kończyna górna. Łopatka współtworzy ten staw.

Jak złagodzić ból pleców między łopatkami? ›

Ból pleców między łopatkami i ból klatki piersiowej łagodzą ćwiczenia rozciągające i wzmacniające gorset mięśniowy grzbietu, ćwiczenia rozciągające mięśnie przedniej strony klatki piersiowej oraz ćwiczenia oddechowe, ogólnousprawniające i korekcyjne.

Dlaczego bolą plecy na wysokości łopatek? ›

Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn bólu w plecach na wysokości łopatek jest nadmierne obciążenie mięśni grzbietowych spowodowane zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji. Problem dotyczy nie tylko pracowników biurowych, ale także m.in. stomatologów czy osób pracujących przy taśmach produkcyjnych.

Czy ból pleców może być na tle nerwowym? ›

Zwiększone wydzielanie adrenaliny może powodować nerwobóle, blokady, ogólną utratę energii oraz występowanie dolegliwości bólowych. Mięśnie kurczą się i rozkurczają na przemian – wszystkie tego typu napięcia wiążą się z przeciążeniem mięśni, doprowadzając po kilku latach do bólu kręgosłupa.

Jak Rozciagnac ból między łopatkami? ›

Ból między łopatkami w większości przypadków jest spowodowany przeciążeniem.
...
Ćwiczenia na ból pleców między łopatkami
 1. masaż tkanek mięśni,
 2. masaż powięzi,
 3. gimnastyka rozluźniająca mięśnie kręgosłupa, na przykład elementy jogi,
 4. metoda McKenzie, czyli leczenie bólu zestawem specjalnie dobranych ćwiczeń,
 5. pływanie.
5 Apr 2020

Jak zrobić masaż łopatki? ›

W większości przypadków nie jest to konieczne. Delikatnie i z wyczuciem masuj góra dół lub po lekkim skosie, w poprzek mięśnia (przydatna może być wizualizacja z obrazka powyżej). Przydatna może być dodatkowa praca z mięśniami między łopatką a kręgosłupem, ale w wielu przypadkach, jak pisałem, ten problem jest wtórny.

Jak wyprostować łopatki? ›

Ruch polega na rozciąganiu taśmy rękami w taki sposób, aby ręce końcowo były ustawione w odwiedzeniu w stawach ramiennych, a taśma układała się na klatce piersiowej. Napięcie powinno być odczuwane w obrębie mięśni łopatek. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy.

Czy rak kręgosłupa boli? ›

Oczywiście jest to wysoce prawdopodobna przyczyna, jednak należy pamiętać, że to właśnie ból jest głównym objawem nowotworu kręgosłupa. Symptom ten występuje na skutek zmian patologicznych w obrębie kręgów – złamań (odczuwalne są również mikro-złamania), czy też ucisku na korzenie nerwów lub na rdzeń kręgowy.

Czy ból między łopatkami może być od serca? ›

Ból między łopatkami może być objawem problemów z kręgosłupem, związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi bądź przeciążeniowymi, ale może być również spowodowany innymi schorzeniami, np. refluksem, chorobami wątroby czy chorobą niedokrwienną serca.

Gdzie i jak boli serce? ›

Ból serca często jest utożsamiany z bólem w klatce piersiowej, zwłaszcza z tym po jej lewej stronie. Natomiast serce leży pośrodku klatki piersiowej, tuż za mostkiem, z związku z tym ból w tej okolicy zwykle będzie dotyczył serca (choć może także i innych narządów).

Co to jest jak bolą plecy przy oddychaniu? ›

Ból pleców pojawiający się przy oddychaniu zwykle spowodowany jest urazem żeber i kręgosłupa. Objaw może wystąpić też w przebiegu schorzeń układu kostno-stawowego, oddechowego, nerwowego, pokarmowego. Diagnostyka opiera się na dokładnym badaniu lekarskim, badaniach laboratoryjnych i obrazowych.

Gdzie bolą płuca? ›

Wrażliwa na ból jest opłucna ścienna, w której znajdują się zakończenia nerwów przeponowych i międzyżebrowych. Ze względu na ich przebieg, generowane dolegliwości odczuwane są w górnej części korpusu – w klatce piersiowej oraz plecach.

Jaka jest najlepsza maść na ból pleców? ›

W walce z dolegliwościami pleców pomocne będą również żele przeciwbólowe: Ibum, 4Flex Pure Gel, Diclac LipoGel czy Difortan. A jeśli szukasz maści o działaniu przeciwzapalnym, sięgnij po Voltaren Max lub Naproxen Emo.

Czy ból pod pachą to rak? ›

Ból pod pachami może mieć jednak również bardziej poważne przyczyny - różnego rodzaju zapalenia, problemy z kręgosłupem, a nawet choroby nowotworowe (zwłaszcza rak piersi). Bólowi pachy bardzo często towarzyszą powiększone węzły chłonne. Jeżeli są powiększone i rozgrzane, mogą wskazywać na stan zapalny.

Jak długo bolą węzły chłonne? ›

Ze względu na budowę rozróżniamy węzły chłonne odczynowe, które można przesuwać pod skórą, przynosi to jednak ból i zaczerwienienie skóry. Najczęściej miękkie węzły chłonne występują w trakcie infekcji czy po przebytych chorobach. Stan zapalny powinien minąć po około 2-3 tygodniach.

Jak sprawdzić czy mam powiększone węzły chłonne? ›

Powiększony węzeł chłonny może wzbudzać niepokój – łatwo go wyczuć pod skórą jako niewielkie zgrubienie, niekiedy jego znaczne powiększenie jest widoczne nawet gołym okiem.

Co to znaczy jak pieką plecy? ›

Pieczenie czy świąd skóry może być objawem poważnych chorób wątroby, ale wówczas występuje na całym ciele a nie tylko na plecach. To co Pan opisuje to raczej wynik tego leżenia na plecach, skóra i tkanki podskórne są niedotlenione i stąd takie objawy.

Kiedy pieką plecy? ›

Piekący ból pleców na wysokości łopatek może być objawem nowotworu. Najczęściej jest to rak płuca, który może uszkadzać nerwy. Inne nowotwory mogące powodować ból między łopatkami to rak przełyku, rak wątroby, chłoniaki i międzybłoniak opłucnej.

Jak rozbić spięte mięśnie? ›

Istnieje wiele różnych sposobów na pozbycie się nadmiernego napięcia mięśniowego. Jednymi z najpopularniejszych są: rozciąganie, masaże oraz terapia za pomocą zimna i ciepła. Masaż rozluźniający – wykonany przez specjalistę dokładnie rozluźnia napięte partie mięśniowe, a także pozwala się zrelaksować.

Jak rozluźnić napięte mięśnie szyi? ›

Jak rozluźnić mięśnie szyi? Napięte mięśnie szyi powinno się jak najczęściej rozmasowywać (samodzielnie, prosząc o to kogoś bliskiego lub udając się na profesjonalny masaż), rozluźniać rozmaitymi ćwiczeniami, które nie muszą być skomplikowane, a także przyjemnymi aktywnościami, takimi jak gorąca kąpiel, czy prysznic.

Co zrobić aby rozluźnić mięśnie? ›

Rozluźnianie napięć mięśniowych to: codzienna gimnastyka, stretching, ćwiczenia rozciągające, elementy jogi, które powinny stać się niemal standardowym rytuałem. Nie musi on trwać długo. Wystarczy nawet kilka do kilkunastu minut dziennie, choćby przed telewizorem czy w trakcie przerwy w pracy.

Jak udusić łopatkę? ›

Przygotowanie:
 1. Krok 1: Łopatkę oczyść z błon, następnie pokrój w dużą kostkę (3×3 cm). Polej olejem roślinnym, dopraw solą i pieprzem. ...
 2. Krok 2: Po tym czasie dodaj cynamon, paprykę w proszku, następnie miód i ketchup. ...
 3. Krok 3: Duś na małym ogniu pod przykryciem, około 60 minut.

Ile zrasta się łopatka? ›

Czas trwania gojenia tkanek wynosi około 1 miesiąca. W tym czasie należy zadbać o zdrowe odżywianie i podaż związków poprawiających zrost kostny takich jak np. kolagen i wapń. Przebieg rehabilitacji zależy od stopnia złamania.

Co to jest depresja lopatek? ›

Ruchy łopatki (podobnie jak ruchy miednicy) odbywają się w dwóch ruchach skośnych: uniesienie przednie – obniżenie tylne (elewacja przednia – depresja tylna) oraz uniesienie tylne – obniżenie przednie (elewacja tylna – depresja przednia). Ruch przebiega po łuku, który pokrywa się z krzywizną tułowia pacjenta.

Jak złagodzić ból? ›

Akupunktura. Jest to bardzo stara metoda łagodzenia bólu pochodząca z Chin, która z dobrym skutkiem propagowana jest w Polsce od lat siedemdziesiątych XX w. Ponad 1000 lekarzy w naszym kraju zajmuje się tą metodą leczenia, a Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zabiegi akupunktury wykonywane w poradniach leczenia bólu.

Jak się schylać żeby plecy nie bolały? ›

Przestań schylać się na wyprostowanych nogach

Schylanie się na prostych nogach można porównać do wyciskania pryszczy – uważa dr Bolesław Paluch. I dodaje: – Może to mało eleganckie porównanie, ale zapadające w pamięć. Palce jednej ręki to nogi, palce drugiej ręki to plecy.

Co zrobić żeby nie bolały plecy? ›

Jak złagodzić ból pleców?
 1. Zadbaj o siebie: przykładaj lodowaty okład na plecy na 20 minut, co 1-2 godziny, gdy nie śpisz. ...
 2. Dbaj o aktywność: unikaj czynności, które nie są niezbędne – ale dbaj o delikatny ruch, jeżeli jest to możliwe, i regularnie się rozciągaj. ...
 3. Dbaj o ruch: unikaj pozostawania w jednej pozycji (np.

Jak rozluźnić napięte mięśnie pleców? ›

Rozciąganie pleców

Połóż się na plecach i podciągnij oba kolana w kierunku klatki piersiowej. Zegnij głowę do przodu, do momentu, gdy poczujesz się wygodnie, rozciągając się w tej pozycji. Utrzymaj pozycję przez 20-30 sekund. Powtórz 5-10 razy.

Czy ból pleców może być od serca? ›

Ból w klatce piersiowej i plecach to niepokojąca dolegliwość, która może wiązać się z chorobami układu sercowego, w tym z zawałem serca. Pojawia się wówczas piekący ból w piersiach promieniujący do lewego barku. Przyczyną bólu w mostku i plecach są także choroby płuc. Ból występuje przy wdychaniu czy kaszlu.

Co pomaga na nerwobóle w plecach? ›

W celu szybkiego uśmierzenia nerwobólów pleców często wdraża się leki, które zmniejszają napięcie nerwowe i mięśniowe. Z preparatów dostępnych bez recepty w leczeniu objawowym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) np. środki na bazie ibuprofenu.

Co na bardzo silny stres? ›

5 najlepszych preparatów na uspokojenie
 • Melisa fix Tylko Natura, 30 saszetek.
 • Apotex SEN, 30 tabletek.
 • Nervomix Forte, 60 kapsułek.
 • Antinervinum syrop 200 g.
 • Doppelherz Aktiv Na uspokojenie, 20 kapsułek.
23 Feb 2018

Jak nerwica niszczy organizm? ›

Przedłużający się i często występujący stres może powodować nadmierne pobudzenie i rozdrażnienie oraz trudności w wyciszeniu się. Nadmierny stres może mieć również konsekwencje w postaci częstych bólów głowy i mięśni, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia snu, biegunki czy niestrawności.

Jakie są objawy długotrwałego stresu? ›

Zaliczamy do nich:
 • trzęsące się ręce;
 • zwiększoną potliwość;
 • rumieńce na twarzy oraz w okolicy szyi;
 • przyspieszone bicie serca;
 • trudności z zasypianiem;
 • niestrawność;
 • bóle brzucha;
 • biegunki;

Co oznacza ból z tyłu pleców po prawej stronie? ›

Ból pleców z prawej strony lub promieniujący w tę okolicę może być spowodowany wystąpieniem rwy kulszowej. Czasami może być również manifestacją chorób takich jak kamica nerkowa, kamica pęcherzyka żółciowego lub stan patologiczny w obrębie prawego jajnika.

Co oznacza ból pleców na wysokości płuc? ›

Piekący ból pleców na wysokości łopatek może być objawem nowotworu. Najczęściej jest to rak płuca, który może uszkadzać nerwy. Inne nowotwory mogące powodować ból między łopatkami to rak przełyku, rak wątroby, chłoniaki i międzybłoniak opłucnej.

Jak oddycham boli mnie pod łopatką? ›

Dolegliwości na tle kardiologicznym, neurologicznym i pulmonologicznym często powodują ból pod łopatką przy wdechu oraz promieniują wzdłuż lewej kończyny górnej. Ponadto piekący ból pod łopatką, rozchodzący się na żebra i w kierunku pach, może zwiastować choroby zakaźne lub towarzyszyć, np. półpaścowi, nowotworom np.

O czym świadczy ból pod lewą łopatką? ›

Jedną z przyczyn bólu łopatki jest ból neuropatyczny. Opisywany jest jako uczucie pieczenia, mrowienia, podrażnienia prądem. Może wystąpić w przypadku uszkodzenia nerwu międzyżebrowego. Nie można także wykluczyć przyczyny patologii w układzie oddechowym.

Co boli z boku pleców? ›

Ból w okolicy lędźwiowej może być objawem różnych chorób nerek, takich jak: torbiele. zapalenie nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek)

Jak rozluźnić napięte mięśnie pleców? ›

Rozciąganie pleców

Połóż się na plecach i podciągnij oba kolana w kierunku klatki piersiowej. Zegnij głowę do przodu, do momentu, gdy poczujesz się wygodnie, rozciągając się w tej pozycji. Utrzymaj pozycję przez 20-30 sekund. Powtórz 5-10 razy.

Czy stres ma wpływ na ból kręgosłupa? ›

Zwiększone wydzielanie adrenaliny może powodować nerwobóle, blokady, ogólną utratę energii oraz występowanie dolegliwości bólowych. Mięśnie kurczą się i rozkurczają na przemian – wszystkie tego typu napięcia wiążą się z przeciążeniem mięśni, doprowadzając po kilku latach do bólu kręgosłupa.

Jak spać z bólem pleców? ›

Połóż się płasko na plecach, twarzą do sufitu. Unikaj przechylania głowy na boki. Umieść poduszkę, aby podeprzeć głowę i szyję tak by głowa znajdowała się w przedłużeniu kręgosłupa bez jej uniesienia do góry. Połóż poduszkę pod kolanami.

Jakie leki na ból pod łopatką? ›

W przypadku silnego bólu można jednocześnie, jeżeli nie ma przeciwskazań przyjąć doustne leki z grupy NLPZ, które także będą działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie (Voltaren Express Forte, Moilec, Opokan,Ibuprom Max).

Czy rak kręgosłupa boli? ›

Oczywiście jest to wysoce prawdopodobna przyczyna, jednak należy pamiętać, że to właśnie ból jest głównym objawem nowotworu kręgosłupa. Symptom ten występuje na skutek zmian patologicznych w obrębie kręgów – złamań (odczuwalne są również mikro-złamania), czy też ucisku na korzenie nerwów lub na rdzeń kręgowy.

Gdzie i jak boli serce? ›

Ból serca często jest utożsamiany z bólem w klatce piersiowej, zwłaszcza z tym po jej lewej stronie. Natomiast serce leży pośrodku klatki piersiowej, tuż za mostkiem, z związku z tym ból w tej okolicy zwykle będzie dotyczył serca (choć może także i innych narządów).

Co to jest jak bolą plecy przy oddychaniu? ›

Ból pleców pojawiający się przy oddychaniu zwykle spowodowany jest urazem żeber i kręgosłupa. Objaw może wystąpić też w przebiegu schorzeń układu kostno-stawowego, oddechowego, nerwowego, pokarmowego. Diagnostyka opiera się na dokładnym badaniu lekarskim, badaniach laboratoryjnych i obrazowych.

Gdzie bolą płuca? ›

Wrażliwa na ból jest opłucna ścienna, w której znajdują się zakończenia nerwów przeponowych i międzyżebrowych. Ze względu na ich przebieg, generowane dolegliwości odczuwane są w górnej części korpusu – w klatce piersiowej oraz plecach.

Dlaczego bolą plecy na wysokości łopatek? ›

Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn bólu w plecach na wysokości łopatek jest nadmierne obciążenie mięśni grzbietowych spowodowane zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji. Problem dotyczy nie tylko pracowników biurowych, ale także m.in. stomatologów czy osób pracujących przy taśmach produkcyjnych.

Co stosowac na ból pleców między łopatkami? ›

Najczęściej na ból pleców między łopatkami rekomendowane są cienie rozciągające mięśnie piersiowe mniejsze i większe, wzmacniające mięśnie szyi i grzbietu, ćwiczenia oddechowe, korekcyjne i ogólnousprawniające. Pacjent powinien też nauczyć się przyjmowania i utrzymania właściwej pozycji ciała.

Gdzie znajduje się łopatką? ›

Łopatka to płaska kość zlokalizowana w górnej części pleców, na ścianie grzbietowej klatki piersiowej, między kręgosłupem a stawem ramiennym, od którego zaczyna się kończyna górna. Łopatka współtworzy ten staw.

Videos

1. BÓL ŁOPATKI, BARKU I KLATKI - POZBĄDŹ SIĘ GO!
(senzu)
2. Nerwoból, kłucie w klatce piersiowej. AUTOPOMOC
(Fizjoidea)
3. Dźwigacz Łopatki Stretching (levator scapulae muscle) #141 FizjoTerapia HD
(FizjoTerapia HD)
4. SZUMY w uszach i dzwonienie - Wystarczy 5 minut aby się ich pozbyć! 3 sposoby
(Domowe sposoby na zdrowie)
5. Kinesiotaping na ból pleców
(Portal Fizjoterapeuty)
6. ĆWICZENIE NA BÓL MIĘDZY ŁOPATKAMI - BÓL PLECÓW - TOP 3 ĆWCZENIA !
(Jacek Suchanowski)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Geoffrey Lueilwitz

Last Updated: 01/08/2023

Views: 6290

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Geoffrey Lueilwitz

Birthday: 1997-03-23

Address: 74183 Thomas Course, Port Micheal, OK 55446-1529

Phone: +13408645881558

Job: Global Representative

Hobby: Sailing, Vehicle restoration, Rowing, Ghost hunting, Scrapbooking, Rugby, Board sports

Introduction: My name is Geoffrey Lueilwitz, I am a zealous, encouraging, sparkling, enchanting, graceful, faithful, nice person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.