Ból w prawym jajniku: przyczyny, diagnoza, leczenie (2023)

 1. Główny
 2. »
 3. Zdrowie
 4. »
 5. Ból
 6. »
 7. Nogi, miednica

Ekspert medyczny artykułu

Doktorze Yuri GOLDES

Chirurg brzucha

Nowe publikacje

 • Swędzenie moszny u mężczyzn

 • Czym jest falloplastyka?

 • Co zrobić, jeśli ugryziesz się w język?

 • Suche modzele na dłoniach

 • Białe wydzieliny u mężczyzn

 • Klebsiella w kale dorosłego i dziecka

Alexey Portnov , Redaktor medyczny
Ostatnia recenzja: 23.11.2021

х

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.

Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.

Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

Ból w prawym jajniku nie może być fałszywym sygnałem.

Czasami jest to spowodowane łagodną dolegliwością, która sama w sobie może zostać wyeliminowana, a czasami jest to "wołanie" o pomoc dla ciała. Często ten "krzyk" jest zbyt "głośny", który nie może tolerować. I nie musisz tego znieść! Jako środek znieczulający można zastosować tabletki "Nosh-pa", "Analgin", "Ketonov". Ale znowu, te pigułki tylko tymczasowo złagodzą skurcz, a problem można rozwiązać tylko poprzez jego wyeliminowanie.

Żeński układ rozrodczy nieznacznie różni się od samca, a nie tylko od zewnętrznych znaków. Ciało kobiety jest bardziej podatne na różne czynniki (hipotermię, choroby wirusowe, w tym choroby przenoszone drogą płciową, choroby grzybicze itd.) Niż samce. Jeśli chodzi o jajniki, funkcja narządów płciowych kobiety w dużej mierze zależy od nich.

Ból w prawym jajniku: przyczyny, diagnoza, leczenie (3)[1], [2], [3], [4]

Przyczyny bólu w prawym jajniku

 • zapalenie jajnika - może wywołać ból w prawym jajniku. Co to jest? Zapalenie jajników jest procesem zapalnym w prawidłowym odcinku jajnika. Samo zapalenie może występować z wielu różnych powodów: infekcji, przeziębienia, stresu, obniżonej odporności, aktywności fizycznej;
 • istnieje inny wariant procesu zapalnego - zapalenie przydatków prawego jajnika. Czynnikami sprawczymi takiej choroby mogą być: chlamydia, kandydoza, mykoplazmoza, ureaplasmosis. W tej sytuacji ból może obejmować nie tylko prawą dolną część brzucha, ale nawet sięgać do talii. Przy takich objawach lepiej nie żartować, ponieważ może to prowadzić do ostatecznej bezpłodności! Tylko testy i właściwe leczenie mogą rozwiązać problem,
 • policystoza, jeśli dosłownie uważasz "poli" - "dużo". I zakończenie jest już jasne - torbiel. Oznacza to, że torbiel jest w liczbie mnogiej. Jeśli weźmiemy pod uwagę komputerową diagnostykę policystycznych jajników, jajnik wygląda jak kulka wypełniona małymi (8-10 mm) koralikami. Każda piłka jest cystą. Jeśli mówimy o składzie ilościowym, to może być ich więcej niż 10. Ta choroba nie jest powszechna, ale wciąż mogą pojawić się pewne trudności: niepłodność,
 • torbiel w prawym jajniku, inny guz jest guzem. Dzięki niewielkim rozmiarom rozwój choroby może przebiegać bezobjawowo. W przypadku dużych rozmiarów ból w prawym jajniku ma trwały efekt, który zacina zakończenia nerwowe i narządy wewnętrzne.

Przyczyny bólu w prawym jajniku można ustalić jedynie poprzez diagnostykę medyczną: badanie ultrasonograficzne i analizę. Jeśli chodzi o samokontrolę, niemożliwe jest uzyskanie dokładnej odpowiedzi poprzez czytanie książek. Nawet lekarze, którzy przeszli przez wiele lat treningu i praktyki, nie mogą zdiagnozować, skupiając się wyłącznie na opisie objawów, zwłaszcza, że wiele chorób ma podobne objawy.

Ból w prawym jajniku: przyczyny, diagnoza, leczenie (4)[5], [6], [7], [8]

Ból w okolicy prawego jajnika

Ból w prawym jajniku może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym niepłodności, jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana na czas. Ponadto, gdy występuje ból w obszarze prawego jajnika, należy wziąć pod uwagę wiek i styl życia. A teraz nie chodzi o nastoletnią dziewczynę o poligamicznym związku z intymnymi związkami, ale o kobiety, dziewczyny, dziewczyny w ogóle. Ból w prawym jajniku może wystąpić nawet u dziewczynki, która nie osiągnęła dojrzałości płciowej. Najczęściej jest to spowodowane procesem zapalnym na podstawie hipotermii. U babci, która osiągnęła punkt kulminacyjny około 20 lat temu, takie też jest możliwe, a przyczyny tutaj mogą być inne, w tym stan zapalny i infekcje. W szczególności, przyczyny pojawienia się bólu, rozważymy poniżej.

Objawy bólu w prawym jajniku

Obejmuje to "dni krytyczne". Każda kobieta nosi ten okres na swój własny sposób: ktoś prowadzi normalny tryb życia, ktoś ciągnie dolną część brzucha, ktoś bierze środki przeciwbólowe, a ktoś towarzyszy bólowi w prawym jajniku. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób cykl menstruacyjny może wpływać na odczucia bólu skierowane do prawego jajnika?

Pod koniec miesiączki w jajniku, gdzie znajdują się jaja, zwykle tworzy się rodzaj żółtego ciała, rodzaj żółtego ciała składającego się ze związków kilku komórek, które tworzą progesteron. Mówienie bez terminów medycznych, jeśli to samo ciało okazało się "niedorozwinięte", częściowo niszczy śluzowatą teksturę macicy, która jest przyczyną bólu w jajnikach przed "krytycznymi dniami". Ból może występować w prawej, lewej lub w dwóch jajnikach w tym samym czasie. W tym przypadku nie ma poważnych konsekwencji. Ale na wypadek, gdyby lepiej było odwiedzić ginekologa na wypadek, nagle przyczyną jest choroba.

Ból w prawym jajniku przed wystąpieniem menstruacji może wystąpić 2 do 3 tygodni przed ich "startem". W tym momencie jajnik opuszcza jajo, tworząc jednocześnie bardzo mały otwór, z którego krew w niewielkiej ilości wpada do strefy brzusznej. To krew staje się czynnikiem sprawczym bólu, jako "nerwy" jamy brzusznej. Bolesne odczucia mogą pojawić się nie tylko w prawej, ale także w lewym jajniku. Zjawisko to uważa się za normalne, ale jeśli czas trwania bólu wynosi więcej niż 12 godzin plus temperatura, to jest to prawdopodobieństwo jego zerwania. W takim przypadku interwencji medycznej nie można opóźnić! W przeciwnym razie duży przepływ krwi może dostać się do okolicy brzucha i wywołać zapalenie otrzewnej.

Jeśli kobieta skarży się na ból w prawym jajniku podczas menstruacji, myli ją z bólem gdzie indziej, na przykład w macicy. Tak więc, ponieważ jajniki nie przeszkadzają podczas menstruacji. Ale nadal, jeśli ból jest w jajniku, to sygnalizuje obecność torbieli.

Między innymi prawdopodobnie pojawia się ból w prawym jajniku podczas i po seksie. Istnieje wiele wariantów edukacji bólu:

 • Choroby przenoszone drogą płciową i stany zapalne narządów płciowych,
 • torbiel, policystoza,
 • łagodne i złośliwe nowotwory jajników,
 • zapalenie szyjki macicy,
 • suchość pochwy,
 • wagarizm,
 • nadmiernie głębokie wejście penisa do pochwy.

Ból w prawym jajniku po operacji jest również powszechny. Po operacji każdy organizm potrzebuje procesu rehabilitacji. Jeśli operacja była ginekologiczna, a mianowicie przebicie jajnika, ból w tym miejscu jest zwykłą sytuacją, ponieważ jajniki w tym przypadku zostały poddane jakiejś traumie. Wyobraź sobie, że uderzyłeś w kolano: leczy, ale też "bolą" i rani. Podobnie tutaj jajnik leczy po operacji. Zasadniczo bolesne odczucia trwają nie dłużej niż tydzień, w zależności od cech kobiecego ciała. Jeśli ból w prawym jajniku jest nie do zniesienia, wizyta u lekarza jest obowiązkowa.

Rysowanie bólu w prawym jajniku

Czasami ból w prawym jajniku wywołuje wrażenie, że jajnik spada, ale ból nie jest silny i nie jest ostry. Możesz założyć, że ta torbiel. Ale wariant choroby, jak rwa kulszowa - zapalenie nerwu kulszowego - choroba neurologiczna nie jest wykluczone. Te same objawy są możliwe w przypadku rozpoznania udaru prawidłowego jajnika - krwawienia z prawego jajnika do okolicy brzusznej. Jeśli choroba nabrała ciężkiej postaci, nie można uniknąć operacji. Oprócz powyższych rozpoznań, objawy mogą być uzasadnione ze względu na fakt, że niektóre z pań w zimnych porach roku nosić krótką spódniczkę i pończochy nylonowe 20 den, bez myślenia o tym, co może powodować rozwój zapalenia w rejonie układu moczowo-płciowego. Choroby zakaźne i grzybicze, infekcje przenoszone drogą płciową mogą również powodować ból.

W każdym przypadku badanie jest obowiązkowe.

Ból w prawym jajniku: przyczyny, diagnoza, leczenie (5)[9], [10], [11], [12]

Ból w prawym jajniku

Jest wiele powodów! Obejmuje to także ciążę pozamaciczną (bardzo ważne jest pilne skierowanie do ginekologa, aby uniknąć pęknięcia probówki), zapalenie przydatków prawego jajnika, bolesną owulację i wiele więcej. Możliwe, że ból w prawym jajniku nie jest związany z chorobami kobiecymi. Istnieje wiele opcji: proces zapalny w pęcherzu moczowym, ból w przypadku problemów z nerkami może dać dowolną część brzucha i dolnej części pleców.

Ale niezależnie od tego, jak to było, jeśli coś boli, to w wyszukiwarkach możesz znaleźć odpowiedź na swoje pytanie tylko w celach informacyjnych! Samo leczenie lub diagnostyka online nie jest właściwą metodą rozwiązania problemu. W tej sytuacji może pomóc lekarz i tylko lekarz. A nawet jeśli nie ma absolutnie czasu, niezwykle ważne jest, aby w tym przypadku znaleźć okno w swoim harmonogramie!

Ostry ból w prawym jajniku

Jeśli kobieta ma ostry ból w prawym jajniku, jest to poważny powód, aby udać się do szpitala. Dlaczego? Oto kilka powodów:

 • torbiel lub inny nowotwór, który osiągnął duży rozmiar,
 • skręcenie torbieli prawego jajnika, co może być konsekwencją martwicy, zapalenia otrzewnej,
 • Pochowany prawy jajnik,
 • zespół hiperstymulacji jajników. W tym przypadku jajniki są znacznie powiększone i tworzą małe torbiele pęcherzykowe. Objawy choroby obejmują przyrost wagi, duszność, wzdęcia, wodobrzusze - płyn akumulacji w jamie brzusznej, zmniejszenie dziennej objętości moczu do 500 ml, w ilości - O 1.500ml hipowolemii - zmniejszenie objętości krwi w organizmie
 • choroba psychiczna.

Ciężki ból w prawym jajniku

Silny, jak ostry ból w prawym jajniku może być sygnałem każdej choroby. Tutaj guz, torbiel, ciąża pozamaciczna, pęknięcie prawego jajnika, zespół hiperstymulacji jajników, skręcenie prawej torbieli jajnika i wiele więcej. Odpowiedź na pytanie o przyczynę silnego bólu w prawym jajniku nie można uzyskać za pośrednictwem forów i katalogów medycznych. Albo przyjaciel, który mówi: "Och, miałem to", również nie był doradcą. Prawdziwy wynik można uzyskać za pomocą ultradźwięków, MRI (rezonansu magnetycznego), analiz. Dla tych, którzy nie znają zalet MRI: nieszkodliwe badanie ciała, które może określić nie tylko problem pewnej części ciała, ale całego ciała.

Ostry ból w prawym jajniku

Jako sierp na ... Tak możesz opisać ostry ból w prawym jajniku. Nie można znieść takich uczuć! Czasami nawet środki przeciwbólowe nie pomagają. Z pewnością kobieta na tym stanowisku nie jest w stanie przeszukać Internetu w poszukiwaniu sposobów leczenia i natychmiast spowodować pogotowie ratunkowe. I tak jest!

Z pewnością wielu słyszało o prawdopodobieństwie pęknięcia torbieli. W takich okolicznościach kobieta może nawet umrzeć. Być może niektórzy myślą, że takie słowa próbują zastraszyć ludzi do celów reklamowych. Ale takie przypadki zostały naprawione. A winą wszystkich jest przedwczesna wizyta u lekarza.

Jedna z najniebezpieczniejszych opcji została opisana tutaj. Nie jest wcale konieczne, aby z tego powodu pojawił się ostry ból w prawym jajniku. Mogą istnieć te same przyczyny, które są charakterystyczne dla ciężkiego i silnego bólu. A jeśli ból jest ostry, to czynnik jego pojawienia się jest poważny.

Ból w prawym jajniku: przyczyny, diagnoza, leczenie (6)[13], [14], [15], [16], [17]

Z kim się skontaktować?

Konsultacja ginekologa

Ginekolog

Co, jeśli prawy jajnik boli?

Zazwyczaj diagnoza jest diagnozowana przez ginekologa podczas badania: badanie, testy, ultradźwięki. Ale zdarzają się przypadki diagnozy innych specjalistów - urologów i neurologów.

Ponieważ wiele przyczyn bólu w prawym jajniku jest wiele, można go rozpoznać na kilka sposobów:

 • Tomografia komputerowa (CT) można przypisać badaniom radiologicznym, które umożliwiają uzyskanie wyraźnego obrazu przekątnych tkanek całego organizmu. Jeśli diagnozą jest rak jajnika, wówczas CT jest w stanie określić jego rozprzestrzenianie się na wątrobę lub inny narząd. Ponadto można zidentyfikować również inne czynniki ryzyka: uszkodzenie nerek i pęcherza, rozmiar guza i wielkość węzłów chłonnych;
 • Promienie rentgenowskie z barem są przeznaczone do podejrzenia raka jajnika (lub jednego z nich), który rozprzestrzenia się do odbytnicy lub jelita grubego. Przed badaniem (na dzień) pacjent przyjmuje środek przeczyszczający. Sam proces diagnostyki wygląda następująco: biały płyn składający się z zawiesiny siarczanu baru wprowadza się do odbytu i jelita grubego. Odbywa się to w ten sposób, że radiografia jest bardziej wyraźna,
 • zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej jest ponownie stosowane w przypadku raka jajnika w celu ustalenia, czy występują przerzuty do płuc,
 • pozytonowa tomografia emisyjna ma za zadanie wykrywanie raka,
 • Laparoskopia służy nie tylko do badania jajników, ale także do innych narządów miednicy małej,
 • Biopsja jest procedurą diagnostyczną zalecaną w przypadku przerwania cyklu menstruacyjnego, obecności dodatkowych płatków, włókniaka, proliferacji brodawek, tekomatozy lub policystycznych jajników.

Leczenie bólu w prawym jajniku

Aby pozbyć się bólu w prawym jajniku można za pomocą środków przeciwbólowych. Gwarantowanym sposobem na pozbycie się bólu na zawsze jest leczenie jego przyczyny.

Jeśli ból w prawym jajniku wywołał zapalenie jajnika jajnika, zwykle leczy się go takimi lekami:

 • "Metronidazol" ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Stosowane do leczenia narządów moczowo-płciowych rzęsistkowicy, rzęsistkowica, Trichomonas pochwy, pokarmowego i pełzakowica pozajelitowe, balantidioza, giardiazy, leiszmaniozy skóry.

Ból w prawym jajniku: przyczyny, diagnoza, leczenie (7)

Sposób stosowania zależy od stopnia zaawansowania choroby, ale w każdym przypadku norma dzienna nie powinna przekraczać 4 g.

Efekty uboczne: nudności i wymioty, biegunka lub zaparcia, bóle brzucha, brak apetytu, zapalenie jamy ustnej, zapalenie języka, zapalenie trzustki, ból głowy i zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia emocjonalne państwowe, w tym depresja i zaburzenia snu, omamy, drgawki, leukopenia, neutropenia, , reakcje alergiczne skóry, nieżyt nosa, gorączka, zapalenie pęcherza, bolesne oddawanie moczu, wielomocz, kandydoza.

Nie wolno wyznaczać pacjentów z organicznymi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, z ciężką niewydolnością nerek, podczas ciąży i laktacji, dzieci poniżej 2 lat iz nadwrażliwością na lek.

Połączenie z lekiem "Amoxicillion" nie jest zalecane. Również osobom poniżej 18 roku życia nie zaleca się przyjmowania tego leku.

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić mdłości i wymioty. Jeśli lek był stosowany w zbyt dużych ilościach - napady padaczkowe lub neuropatia obwodowa.

Nie istnieje swoista terapia antidotum. Leczenie objawowe za pomocą płukania żołądka.

 • "Erytromycyna" jest makrolidem, antybiotykiem. Jest przepisywany w obecności zakażenia chlamydiami i mykoplazmami. Dawkowanie jest ustalane przez lekarza. W przypadku jakichkolwiek przeciwwskazań możliwe jest zastąpienie "Ofloksacyną", "Doksycykliną", "Azytromycyną" innymi antybiotykami i tak dalej.

Ból w prawym jajniku: przyczyny, diagnoza, leczenie (8)

Przeciwwskazania: nadwrażliwość, brak słuchu, jednoczesny odbiór leków "Terfenadin", "Astmetizol", karmienie piersią.

Efekty uboczne: reakcje alergiczne skóry, eozynofilia (możliwy wstrząs anafilaktyczny), nudności, wymioty.

Przedawkowanie charakteryzuje się zaburzeniami czynności wątroby, utratą słuchu.

Objawy przedawkowania leczone są za pomocą płukania żołądka, z użyciem węgla aktywowanego. Konieczne jest monitorowanie parametrów układu oddechowego.

 • "Tseftibuten" jest antybiotykiem stosowanym w obecności infekcji wywołanej przez następujące patogeny: entrobakterie, paciorkowce, gonokoki i tym podobne, które przyczyniają się do pojawienia się zapalenia przydatków.

Jeśli chodzi o sposób stosowania, należy ściśle przestrzegać recepty lekarza.

Jeśli chodzi o alternatywne metody leczenia, pojawia się kontrowersyjny problem dotyczący skuteczności w sposobie, w jaki się pomaga, a drugi - nie. Ale bez względu na to, jak było, nie szkodzi takiej metodzie, jeśli jest dodatkiem do głównej, medycznej metody leczenia:

 • upiecz cebulę w piekarniku, a następnie usuń jej górną część, która musi zostać zmiażdżona przed utworzeniem kleiku. Otrzymaną mieszaninę owinięto w gazę, tak że otrzymano tampon. Ten tampon zostaje na noc w pochwie. Przebieg leczenia trwa miesiąc
 • Sok z aloesu jest od dawna używany do celów leczniczych, ponieważ jego właściwości są różnorodne. Nasz przypadek nie jest wyjątkiem. Sok z aloesu jest starannie mieszany z sokiem z kapusty - najpopularniejszą metodą ludową do leczenia zapalenia przydatków. Powinieneś zrobić waciki, które wpadają w sok kapuściany z aloesu. Tampon wstrzykuje się do pochwy 2 razy dziennie przez 2 tygodnie.

Jeśli lekarze zdiagnozowali zapalenie jajników, sposób jego leczenia różni się nieco od poprzedniej choroby:

 • środki przeciwdrobnoustrojowe "Azitrotsin", "Amoxiclav", "heksametylenotetraamina", "Gentamycyna", "Doksycyklina", "Doksycyklina", "Clindamycin", "Metronidazol", "Czarni", "Ofloxacin" "Roksytromycyna", "Trykhopol" "Cefotaxime", "Ciprofloxacin". Metody podawania i dawkowania odbywają się pod ścisłym nadzorem lekarza. Samozasiedlenie nie da właściwego rezultatu;
 • preparaty witaminowe zawierające witaminy C, E,
 • Środki przeciwbólowe: Analgin, Aspirin, Asalgin, Aspilight, Tempalgin, Spazmolgon.

Przepisy od "babć":

 • liście kapusty gotowane są w domowym mleku. Uzyskaną ciecz wlewa się do naczynia, na którym wygodnie jest siedzieć, ponieważ proces gojenia prowadzi się w łaźni parowej. W tym samym czasie są owinięte w ciepły koc. Przebieg leczenia nie jest mierzony w stosunku kalendarza, wtedy istnieje potrzeba, aby to zrobić aż do pełnego wyzdrowienia,
 • wywar z syropu z kory dębu, jemioły, liści daisy, pokrzywy. Każda roślina powinna mieć 20 g. Dodać również 10 gramów papryki i pasterskiej torby z ziołami. Wszystko to wlewa wrzątek 1 litr. Wlew leku wymaga 3 godzin. Teraz może być używany zgodnie z przeznaczeniem.

Kategorycznie jest to zabronione, niezależnie od tego, jaką chorobę wywołuje ból w prawym jajniku, umieścić podkładkę grzewczą lub zimny kompres na strefie bólu! W ten sposób możesz pogorszyć sytuację i zwiększyć ból.

Jak zapobiegać bólowi w prawym jajniku?

Mentalność człowieka postsowieckiego jest tak zorganizowana, że zaczyna myśleć o swoim zdrowiu w czasie, gdy choroba go wyprzedziła. Ale zapomina o zapobieganiu. Ostrzegaj, że jakakolwiek choroba jest możliwa, jeśli regularnie przeprowadzasz badania lekarskie. To nie jest trudne, tylko 2 razy w roku. Potem - pół roku spokojnego życia. Oczywiście, nikt nie daje 100% gwarancji, ponieważ wszyscy jesteśmy żywymi ludźmi i jesteśmy podatni na choroby w dowolnym momencie. Niemniej jednak prof. Badanie może ustalić diagnozę w czasie, której nawet nie podejrzewano!

Ból w prawym jajniku można zapobiegać poprzez dbanie o siebie i podjąć środki ostrożności: ciepłe ubrania w zimie, nie kąpać się w zimnej wodzie, w przypadku częstych zmian partnerów seksualnych, stosowania prezerwatyw, kontroli produktów do higieny osobistej (czystym ręcznikiem, akcesoriów osobistych), aby nie podnosić zbyt duże obciążenie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Dan Stracke

Last Updated: 30/07/2023

Views: 5956

Rating: 4.2 / 5 (43 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Dan Stracke

Birthday: 1992-08-25

Address: 2253 Brown Springs, East Alla, OH 38634-0309

Phone: +398735162064

Job: Investor Government Associate

Hobby: Shopping, LARPing, Scrapbooking, Surfing, Slacklining, Dance, Glassblowing

Introduction: My name is Dan Stracke, I am a homely, gleaming, glamorous, inquisitive, homely, gorgeous, light person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.