Ćwiczenia na rozluźnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jak pozbyć się bólu pleców? (2023)

Ćwiczenia na rozluźnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jak pozbyć się bólu pleców? (11)

Spis treści

Ćwiczenia na rozluźnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jak pozbyć się bólu pleców? (12)

Mięsień biodrowo-lędźwiowy - gdzie jest i za co odpowiada?

Mięsień biodrowo-lędźwiowy, który umożliwia nam stanie w pozycji wyprostowanej, znajduje się w głębi tułowia, między krętarzem kości udowej a dolnym odcinkiem kręgosłupa. Ten mięsień stanowi potencjalne źródło bólu w obrębie miednicy i pleców, dlatego warto zdawać sobie sprawę, że oprócz roli motorycznej pełni on w organizmie wiele innych istotnych funkcji.

Jest to jedyny mięsień, który w bezpośredni sposób łączy górną połowę ciała z dolną, ma zatem kluczowe znaczenie w utrzymaniu pozycji pionowej oraz prawidłowej postawy podczas stania i poruszania się. Oprócz tego odpowiada też za ogólne samopoczucie.

Wzbogacając swój program treningowy o kilka nieskomplikowanych ruchów, sprawisz więc, że całe ciało głębiej się zrelaksuje, a ruchy nabiorą płynności i harmonii oraz odzyskają swój naturalny rytm.

Przyczepiony jest do kości udowej, skąd poprzez miednicę wędruje w górę i zaczepia o wszystkie kręgi odcinka lędźwiowego oraz o najniższy krąg odcinka piersiowego.

Najistotniejszą spośród licznych funkcji mięśnia biodrowo-lędźwiowego jest z pewnością utrzymywanie ciała w pozycji wyprostowanej. Odpowiada on za stabilizację lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz ruchy rotacyjne bioder podczas chodzenia, a ponadto nie dopuszcza do obluzowania stawu krzyżowo-biodrowego (co stanowi częstą przyczynę bólu w dolnej części pleców). Pełni również istotną funkcję w procesie oddychania, jako że łączy się z przeponą i reguluje zmiany rytmu oddechu w odpowiedzi na stres.

Thomas Myers, autor poradnika "Anatomy Trains", zalicza go do grupy mięśni trójkątnych. Można zatem uznać, że górna jego część funkcjonuje jako zginacz lędźwiowy (aktywny przy skłonach w przód), natomiast dolna - jako prostownik (aktywny przy prostowaniu pleców).

Gdy obie te funkcje wypełniane są równomiernie, dolne partie pleców nam nie doskwierają i możemy swobodnie wykonywać wszystkie ruchy w przód i w tył oraz na boki, bez uczucia dyskomfortu czy napięcia.

(Video) Mięsień biodrowo lędźwiowy - sposób ba ból pleców. VLOG 085

Jak objawia się skurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego?

Siedzący tryb życia oraz ruchy wymagające intensywnej pracy mięśnia biodrowo-lędźwiowego (przyciąganie kolan do klatki piersiowej, np. podczas siedzenia na krześle, kucania czy prowadzenia samochodu) mogą sprawić, że będzie on miał tendencję do pozostawania w stanie skurczu. Tak powstałe napięcie może się manifestować na rożne sposoby.

Skurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego może manifestować się:

 • dyskomfortem w dolnych partiach pleców,
 • utrudnionym oddychaniem,
 • uciskiem w okolicy przepony.

Gdy dodatkowo spięte są również mięśnie ud, nieprzyjemny ucisk pojawia się w niższych partiach ciała, utrudniając jednocześnie odchylanie się w tył (dzieje się tak, ponieważ przednia część miednicy oraz podbrzusze nie są w stanie prawidłowo się otworzyć). Nierzadko dochodzi do tego w rezultacie wykonywania ćwiczeń w jednostajnej pozycji, np. biegania lub jeżdżenia na rowerze, zwłaszcza jeżeli po treningu zaniedbuje się rozciąganie zmęczonych mięśni.

Jak działa zdrowy mięsieńbiodrowo-lędźwiowy?

Prawidłowa czynność mięśnia biodrowo-lędźwiowego jest tematem artykułu Donny Farni i Lili Stuart. Jak podają autorki, poprawnie funkcjonujący mięsień spełnia następujące zadania:

 • wspomaga ciągłość motoryczną mięśni głębokich, stabilność organizmu i sprawność kręgosłupa,
 • wzmaga poczucie umiejscowienia w przestrzeni,
 • wspiera aktywność mięśni głębokich całego organizmu,
 • daje poczucie bezpieczeństwa i pewności własnego ciała.

Autorki opracowały specjalny program treningowy, mający na celu umiejętne rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. W przeciwieństwie do większości ćwiczeń, które zmuszają go do gwałtownej pracy (takich jak wypady czy wygięcia w tył), program ten opiera się na łagodnym uaktywnianiu tkanki mięśniowej i stopniowym przyzwyczajaniu jej do poprawnego wysiłku.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy to niezwykle istotny element naszego organizmu. Zamiast widzieć go po prostu jako jeden z mięśni grzbietu, warto dostrzec, że to onpodtrzymuje całe ciało w jednej linii, oczywiście we współpracy ze stopami, wewnętrznymi mięśniami ud, miednicy oraz pleców.

Przedstawione tu nieskomplikowane ruchy i pozycje wykonywane na podłodze pomagają utrzymywać lepszą pozycję stojącą. W przerwach między poszczególnymi ćwiczeniami daj sobie chwilę czasu na zrobienie kilku kroków w swobodnej,wyprostowanej pozycji.

Dobry stan mięśnia biodrowo-lędźwiowego ma zatem ogromne znaczenie podczas treningu,zmniejsza bowiem ryzyko kontuzji czy naciągnięcia, a ponadto pozwala poruszać się w pełnej harmonii i synchronizacji całego ciała.

Mięsieńbiodrowo-lędźwiowy kurczy się podczas stresu

Nasza instynktowna reakcja na stres polega m.in. na mimowolnym napięciu mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Dzieje się tak dlatego, że to, co odróżnia nas od pozostałych ssaków naczelnych - czyli chodzenie na 2 nogach - stanowi jednocześnie naszą słabość, jako że pozycja ta odsłania najdelikatniejsze partie ciała, tj. podbrzusze i pachwiny. Oznacza to, że gdy czujemy się zagrożeni, instynktownie kulimy się, aby osłonić te wrażliwe miejsca.

Odruch ten jest możliwy właśnie dzięki spięciu mięśnia biodrowo-lędźwiowego, co tłumaczy, dlaczego uaktywnia się on w sytuacjach podwyższonego stresu i pozostaje w napięciu, które przedłuża emocjonalne zmęczenie.

Skłonność do garbienia i kulenia się nie jest jedynie objawem fizycznych nieprawidłowości - świadczy również o psychofizycznej potrzebie ochrony własnego ciała. Dlatego ćwiczenia otwierające klatkę piersiowa i brzuch należy wprowadzać stopniowo, cierpliwie i we własnym tempie. Gwałtowne zmuszanie organizmu do wykonywania trudnych sekwencji, takich jak wypady czy wygięcia kręgosłupa, może wzmagać poczucie niepewności, a przez to zamiast przynosić ulgę, tylko spotęguje napięcie.

Tendencje ochronne manifestują się w całym organizmie, najbardziej wyraźne są jednak w obrębie pośladków i tylnych części ud, ramion i barków, górnej części pleców oraz bioder. Mięsień biodrowo-lędźwiowy stanowi zatem łącznik miedzy ciałem a umysłem oraz kluczowy element podtrzymujący naszą psychodynamiczną równowagę. Poczucie stabilności i pewności we własnym ciele pozwala więc na swobodny przepływ energii między ciałem a duszą i eliminuje wszelkie potencjalne przeszkody.

Jak rozluźnić mięsień biodrowo-lędźwiowy?

Pozycja konstruktywnego odpoczynku

Przedstawiona tu pozycja to jeden z najszybszych sposobów na rozluźnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego, zwłaszcza lędźwiowego większego, który odpowiada za chodzenie i kumuluje gromadzący się w organizmie stres. W pozycji konstruktywnego odpoczynku ulega on odprężającej sile grawitacji, która przynosi również rozluźnienie mięśni pleców.

Pozycja konstruktywnego odpoczynku pozwala "zresetować" całe ciało, gdyż dzięki rozluźnionemu mięśniowi kręgosłup możne powrócić do swego naturalnego ustawienia, opierając się o podłogę. Jako że jest to pozycja spoczynkowa, zarówno umysł, jak i ciało są w stanie w pełni się w niej odprężyć. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, pozostań w niej przez 15 min, pilnując, by szyja i szczęka nie napinały się. Jeżeli broda nie będzie naturalnie i bez wysiłku zbliżać się do klatki piersiowej, pod głowę podłóż płaską poduszkę lub poskładany koc, inaczej bowiem napięcia powstałe w obrębie karku doprowadzą do dalszego spinania mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

Pozycja konstruktywnego odpoczynku. Ciężar nóg rozmieść równomiernie między piętami a podstawą palców stóp, aby dolny odcinek kręgosłupa znajdował się w wygodnej pozycji, a mięśnie ud nie musiały się przy tym napinać. Jeśli sprawia Ci to trudność, wypróbuj jeden z poniższych wariantów. Pomocne może też okazać się umieszczenie podstawy palców stóp na poduszce czy innym podwyższeniu.

Wariant na ból w lędźwiach

Jeżeli odczuwasz napięcie w okolicy dolnych pleców albo czujesz, że uda "rozjeżdżają się" na boki, zapnij wokół nich pasek od spodni albo po prostu je przytrzymaj, aby wszystkie kości nóg pozostawały w naturalnym ułożeniu. Możesz też podłożyć poskładany koc pod lędźwie.

Wariant na ból w dolnych plecach

Łydki oprzyj na siedzeniu krzesła, aby jak najbardziej wydłużyć dolny odcinek kręgosłupa.

Pozycja budowania mostu. Ta asana pozwala dodatkowo otworzyć przednią część tułowia, a ponadto działa kojąco na mózg.

Uwaga: Bywa, że u osób początkujących pozycja konstruktywnego odpoczynku wywołuje mrowienie bądź skurcze będące efektem ubocznym rozluźnienia mięśni głębokich. Jeśli do tego dojdzie, oddychaj głęboko i poczuj, jak napięcie znika stopniowo wraz z każdym oddechem.

Otwieranie bioder dla rozluźnienia mięśni lędźwiowych

Ćwiczenie to otwiera mięśnie lędźwiowe dzięki rotowaniu bioder pojedynczo na boki. Przed wykonaniem go warto dla porównania położyć się na plecach i zwrócić uwagę, jak "czują się" nogi - podobnie jak przed zmianą strony, gdy można już porównać rozciągnięcie wewnętrznych mięśni obu ud. Różnicę poczujesz też, robiąc w przerwie kilka kroków.

 • Pod prawą pachwinę podłóż niewielką gumową lub dmuchaną piłkę (najlepiej z nieco spuszczonym powietrzem).
 • Połóż się na podwyższeniu (np. poskładanym kocu) i prawą nogę podciągnij do tułowia, aby biodro zrotowało na zewnątrz.
 • Odszukaj najwygodniejszą dla siebie pozycję, w której wciąż zachowujesz równowagę i nie musisz napinać ani lewej, ani prawej strony ciała.
 • Pozostań w niej przez 10 min, po czym zmień stronę.
 • Pilnuj, by głowa cały czas pozostawała podparta w pozycji umożliwiającej wydłużenie szyi oraz rozluźnienie miednicy.

Metoda Feldenkraisa na otwieranie mięśni lędźwiowych

(Video) Przepuklina, rwa kulszowa, ból kręgosłupa lędźwiowego - ĆWICZENIA

Przedstawione tu ćwiczenia wykorzystywane są w tzw. metodzie Feldenkraisa, która polega na odwzorowaniu ruchów występujących naturalnie w wieku niemowlęcym, aby wzmocnić mięśnie i poprawnie się poruszać. Pozwala to zniwelować wzorce ruchu utrwalone w późniejszym życiu jako efekt stresu i złych nawyków, które odtwarzane automatycznie generują dalsze napięcia na linii ciało-umysł. Rozpocznij od pozycji sfinksa. Odnajdź pozycję, w której dolne plecy są rozciągnięte, a nie ściśnięte czy spięte.

Dla niektórych osób korzystne okaże się oparcie łokci na podłodze, zaś innym pomoże odsunięcie ich od tułowia lub nawet skrzyżowanie rąk przed sobą na macie. Nogi rozsuń na taką szerokość, by dolnym plecom było jak najwygodniej. Pozycja ta jest wyjątkowo skuteczna w otwieraniu klatki piersiowej i brzucha po długotrwałym siedzeniu przy krześle lub garbieniu się. Podciągnij jedno kolano i odwróć głowę tak, by móc na nie spojrzeć.

Ruchem dzieci kieruje chęć patrzenia na różne przedmioty, dlatego podążając za wzrokiem można łatwo się przekonać, że ciało porusza się w harmonii, od nóg przez biodra, talię i żebra, aż po ramiona, barki i szyję. Powracając do pozycji wyjściowej, wyrównaj obie strony ciała, jak przed rozpoczęciem ćwiczenia. Wykonaj ćwiczenie na drugą nogę, a następnie zmieniaj je bardziej płynnie.

Dynamiczna joga rozciąga mięśnie lędźwiowe

Wychodząc z ćwiczeń początkowych, możesz śmiało przejść do intensywniejszych pozycji rozciągających mięśnie lędźwiowe, takich jak wypady czy wygięcia do tyłu w jodze. Bardziej dynamiczne asany wzmacniają mięśnie, sygnalizując jednocześnie ciału, że otwieranie się jest bezpieczne.

Jak zrelaksować ciało po ćwiczeniach?

Po ćwiczeniach warto przejść do skulonej asany, takiej jak pozycja dziecka, albo usiąść z podparciem w łagodnym skłonie w przód, co zapewni przeciwwagę dla długotrwałego otwierania klatki piersiowej i dla odmiany rozciągnie plecy. Zapewni to ciału równowagę, a stres i napięcia będą mogły odejść w niepamięć.

Każdą sesję treningową - niezależnie od tego, czy jest to joga, czy jakikolwiek inny rodzaj ruchu - warto zakończyć Savasaną, czyli pozycją nieboszczyka, najlepiej z podparciem pod kolanami dla dobra dolnych pleców. Daje to chwilę na medytację i wyciszenie po wysiłku fizycznym oraz sprawia, że organizm niespiesznie wraca do siebie po trudnych wyzwaniach.

Charlotte Watts to instruktorka jogi, terapeutka żywieniowa i autorka książki "Życie bez stresu" (Wydawnictwo Vidal, 2015).

Bibliografia

 1. https://goo.gl/yABkDb
 2. Joanne Avison. Yoga: Fascia, Anatomy and Movement
 3. Donna Farhi, Leila Stuart. 'The Supportive Psoas' workshop
 4. Thomas Hanna. Somatics Liz Koch. Core Awareness
 5. Thomas Myers. Anatomy Trains
 6. Jo Ann Staugaard-Jones. The Vital Psoas Muscle

Ćwiczenia na rozluźnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jak pozbyć się bólu pleców? (17)

Spis treści

Ćwiczenia na rozluźnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jak pozbyć się bólu pleców? (18)

 • Mięsień biodrowo-lędźwiowy - gdzie jest i za co odpowiada?
 • Jak objawia się skurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego?
 • Jak działa zdrowy mięsień biodrowo-lędźwiowy?
 • Jak rozluźnić mięsień biodrowo-lędźwiowy?
 • Otwieranie bioder dla rozluźnienia mięśni lędźwiowych
 • Metoda Feldenkraisa na otwieranie mięśni lędźwiowych
 • Jak zrelaksować ciało po ćwiczeniach?

tagi:

 • ruch
 • ból
 • więcej tagów
(Video) Rozciąganie PASMA BIODROWO PISZCZELOWEGO - TOP 3 ćwiczenia

FAQs

Jak rozluźnić mięsień biodrowo lędźwiowy? ›

Pierwszym z ćwiczeń na mięsień biodrowo-lędźwiowy jest rozciąganie. Należy położyć się na plecach i raz jedną, raz drugą nogą wykonywać łagodne krążenia, zgięcia, odwodzenia i wyprosty. W wykonywaniu tego ćwiczenia może pomóc nam druga osoba. Kolejne ćwiczenie również służy rozciąganiu mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

Jak wyleczyć mięsień biodrowo lędźwiowy? ›

Leczenie dolegliwości bólowych pachwiny związanych z mięśniem biodrowo-lędźwiowym nakierowane jest na terapię tkanek miękkich, rozciąganie mięśnia, terapię manualną z mobilizacją stawu biodrowego, stawów kręgosłupa lędźwiowego oraz poprawę stabilizacji centralnej tułowia.

Jak Rozciagnac mięsień biodrowy? ›

Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego

Stań na jednej nodze i ugnij drugą nogę w kolanie, opierając stopę o krzesło czy kanapę. Lekko wciągnij i napnij brzuch delikatnie wypychając biodra do przodu i prostując całą sylwetkę do momentu aż poczujesz rozciągnięcie w górnej części uda.

Jak rozluźnić mięśnie kręgosłupa lędźwiowego? ›

Rozciąganie pleców

Połóż się na plecach i podciągnij oba kolana w kierunku klatki piersiowej. Zegnij głowę do przodu, do momentu, gdy poczujesz się wygodnie, rozciągając się w tej pozycji. Utrzymaj pozycję przez 20-30 sekund. Powtórz 5-10 razy.

Jak ćwiczyć odcinek lędźwiowy? ›

Leżenie na plecach, lewa noga zgięta, pięta oparta na materacu, prawa noga wyprostowana nad materacem, kolana na tej samej wysokości, ręce wzdłuż tułowia. Ruch: Dociśnij plecy do materaca, napnij pośladki, unieś biodra w górę, utrzymaj końcową pozycję 8 sekund.

Jak znaleźć mięsień biodrowo lędźwiowy? ›

musculus psoas minor) leży do przodu od poprzedniego (mięśnia lędźwiowego większego). To mięsień niestały, płaski i wydłużony. Rozpoczyna się na trzonach XII kręgu piersiowego i I kręgu lędźwiowego. Następnie jego włókna biegną ku dołowi i nieco bocznie, przechodząc w długie i płaskie ścięgno.

Jak rozciągnąć mięsień krzyżowo biodrowy? ›

1) Połóż się na ławeczce, boxie, bądź na innym podwyższeniu tak, aby kolano znajdowało się poza krawędzią. 2) Jedną nogę zegnij w kolanie i w biodrze i przyciągnij do klatki piersiowej. 3) Rozluźnij się i poproś, aby ktoś zaobserwował wysokość kolana zwisającej ze stołu/ boxa nogi.

Gdzie jest dół biodrowy? ›

Dółbiodrowy (łac. fossa iliaca): zagłębienie w okolicy przedniej stawu biodrowego. Jest ograniczony od góry przez więzadło pachwinowe, mięśnie krawiecki i przywodziciel długi, przyśrodkowo przez mięsień grzebieniowy, a bocznie przez mięsień biodrowo-lędźwiowy.

Gdzie jest Miesien Ledzwiowy? ›

Mięsień biodrowo-lędźwiowy składa się z trzech mięśni – mniejszego, większego i biodrowego. Jego przyczepy zlokalizowane są w obrębie kręgosłupa, dołu biodrowego i kości biodrowej. Mięsień lędźwiowy większy jest określany jako mięsień biegaczy.

Jakie ćwiczenia na ból biodra? ›

W ćwiczeniach na ból biodra najczęściej stosuje się techniki znane ze stretchingu, pilatesu i poizometrycznej relaksacji (PIR). W leczeniu dolegliwości pomocne są też sporty wodne: pływanie i aerobik, a także jazda na rowerze i nordic walking.

Jak skutecznie rozciągnąć mięśnie kulszowo goleniowe? ›

Wypchnij biodra do tyłu, a następnie trzymając plecy proste, wykonaj skłon w kierunku stóp, próbując dotknąć ich rękami. Kiedy poczujesz rozciągnięcie, zatrzymaj ruch przez 30-60 sekund, kontrolując oddech i starając się pogłębić zakres ruchu, kiedy to tylko możliwe.

Jak rozluźnić pasmo biodrowo piszczelowe? ›

Połóż się na plecach, następnie przełóż lekko zgiętą prawą nogę na lewą stronę. Noga musi być na tyle wysoko, aby poczuć rozciąganie pasma. Lewą nogę również zegnij. Obie nogi powinny być w pozycji przypominającej bieg, ale plecy zostają na macie.

W jakiej pozycji spać Gdy boli kręgosłup lędźwiowy? ›

Przy spaniu na wznak kręgi lędźwiowe są uciskane z siłą od 15 do 25 kg (zależy od wagi od płci), dlatego warto zwrócić uwagę by ręce trzymać luźno po bokach – nie wkładać pod głowę czy pod kręgosłup w lędźwiowej części (szczególnie wtedy gdy boli, a podparcie dłonią daje pozorne uczucie ulgi).

Czego nie wolno robić przy dyskopatii lędźwiowej? ›

Czego nie wolno robić przy dyskopatii lędźwiowej? Należy unikać dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów, przyjmowania pozycji z utrzymywaniem zgięcia w odcinku lędźwiowym. W warunkach, kiedy narażeni jesteśmy na bardzo duże przeciążenia wycelowane w kręgosłup, można zaopatrzyć się w pas lędźwiowy na dyskopatię.

W jakiej pozycji odpoczywa odcinek ledzwiowy? ›

Leżenie na plecach w tzw. pozycji krzesełkowej zazwyczaj bardzo wyraźnie zmniejsza dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa lędźwiowego. Prawidłowe leżenie to nogi zgięte w kolanach i biodrach pod katem 90 stopni. Podłoże powinno być dość twarde, gdyż to zapewni stabilne podparcie w bólach kręgosłupa lędźwiowego.

Co na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? ›

W łagodzeniu bólu można zastosować doustne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol, ibuprofen, diklofenak, naproksen czy kwas acetylosalicylowy (aspiryna). Ulgę mogą również przynieść stosowane miejscowo maści lub żele zawierające leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jak spać przy dyskopatii lędźwiowej? ›

Preferowane są twardsze materace. Najczęściej najłatwiej jest spać z dyskopatią w następujących pozycjach: spanie na plecach z poduszką pod kolanami i łydkami. spanie na boku z poduszką między nogami.

Jak dlugo boli kręgosłup ledzwiowy? ›

Często objawia się to silnym i ostrym bólem kręgosłupa lędźwiowego, który narasta przy ruchach. Ból ten można złagodzić poprzez znalezienie sobie odpowiedniej pozycji, w której nadwyrężone mięśnie lub więzadła kręgosłupa są rozluźnione. Dolegliwości najczęściej mijają w przeciągu dni lub tygodni.

Jak odblokować staw biodrowy? ›

W terapii stawu krzyżowo-biodrowego zastosowanie mają ćwiczenia stymulujące głębokie mięśnie stabilizujące. Są to przede wszystkim podpory (przodem, tyłem, bokiem), kombinacje ćwiczeń w pozycji klęku podpartego oraz ćwiczenia w wyższych pozycjach na małej płaszczyźnie podporu oraz na niestabilnym podłożu.

Jak nastawić staw biodrowy? ›

Podstawową metodą leczenia zwichnięcia biodra, jest jego nastawienie - tzw. repozycja, która polega na wprowadzeniu głowy kości udowej na swoje miejsce. Dokonuje się tego w znieczuleniu ogólnym, z kończyną zawieszoną na wyciągu.

Jak wygląda staw krzyżowo biodrowy? ›

Jest to staw płaski o niewielkiej ruchomości i wzmocniony bardzo silnymi więzadłami. Kość krzyżowa jest zawieszona w stawach krzyżowo-biodrowych na niezwykle silnych więzadłach krzyżowo-biodrowych grzbietowych, a także nieco słabszych więzadłach krzyżowo-biodrowych brzusznych i więzadłach międzykostnych.

Co stabilizuje staw biodrowy? ›

Dodatkowymi elementami stabilizującymi są bardzo silne więzadła wzmacniające i tak już grubą torebkę stawową (więzadła: biodrowo-udowe, łonowo-biodrowe i kulszowo-biodrowe) oraz łącznotkankowe przedłużenie kostnej części panewki, jakim jest obrąbek stawowy. Więzadła są napinane sekwencyjnie w różnych pozycjach stawu.

Jakie ruchy zachodzą w stawie biodrowym? ›

Ruchy w stawie biodrowym można podsumować następująco: zginanie i prostowanie o zakresie do 135° a w lekkim odwiedzeniu do 165°; odwodzenie i przywodzenie – do 40° w każdą stronę; rotacja zewnętrzna do 15° oraz wewnętrzna do 35°.

Jak wygląda zdrowy staw biodrowy? ›

Staw biodrowych składa się z mającej kulisty, regularny kształt głowy kości biodrowej poruszającej się w specjalnym zagłębieniu zwanym panewką. W zdrowym stawie powierzchnie głowy i panewki są gładkie i wyścielone warstwą ochronnej chrząstki, dzięki czemu ruchy w stawie są płynne i bezbolesne.

Co unerwienie Splot lędźwiowy? ›

W odcinku lędźwiowo krzyżowym korzenie tworzą splot lędźwiowo krzyżowy, od którego odchodzą między innymi nerw kulszowy i nerw udowy, które unerwiają kończynę dolną.

Jakie są mięśnie na plecach? ›

Powierzchniowe mięśnie pleców – są to mięśnie kolcowo-żebrowe, do których należą mięsień zębaty tylny górny oraz mięsień zębaty tylny dolny, a także mięśnie kolcowo-ramienne, do których należą mięsień czworoboczny, mięsień najszerszy grzbietu, mięsień równoległoboczny i mięsień dźwigacz łopatki.

Od czego boli lewe biodro? ›

Do bardziej poważnych przyczyn bólu stawów biodrowych należą na przykład choroba zwyrodnieniowa stawów, złamania kości, zwichnięcia kości na skutek urazów, stany zapalne wypełnionych płynem „torebek” znajdujących się między kośćmi (tzw. zapalenie kaletki maziowej). W każdym z tych zawsze należy zgłosić się do lekarza.

W którym miejscu boli biodro? ›

Ból może występować w biodrze (w zależności od strony ucisku może to być ból w prawym lub lewym biodrze), z boku, przy siedzeniu, oraz w okolicy biodra, np. ból w pośladku. W niektórych przypadkach lokalizacja może obejmować nawet kolano.

Jak najlepiej rozciągnąć mięśnie? ›

Do ćwiczeń rozciągania dynamicznego zaliczamy m.in. wymachy wyprostowanych nóg, wykroki (w tym ze skrętem), przysiady, i wiele innych. Jeśli natomiast Twoim głównym celem jest zwiększenie zakresu ruchu w stawach i poprawa elastyczności mięśni, Twoim wyborem powinien być stretching statyczny, tj.

Jak rozbic miesien czworoglowy? ›

Rozciąganie mięśnia czworogłowego uda.

Biodra wypychamy do przodu, staramy się nie pogłębiać przeprostu w kręgosłupie, a nogi trzymać w osi. Wytrzymujemy w pozycji 15-30 sekund. Powtarzamy 2-3 razy. W przypadku gdy nasza elastyczność nie pozwala na złapanie się za kostkę, możemy ułatwić sobie sprawę ręcznikiem.

Jak rozciągnąć mięśnie pośladków? ›

Usiądź na macie, wyprostuj jedną nogę, drugą ustaw po przeciwnej stronie stawu kolanowego, wyprostuj plecy i przełóż ramię za zgięte kolano, naciskaj ramieniem na kolano w celu rozciągnięcia pośladka. Oddychaj swobodnie.

Jak leczyc ból pasma biodrowo-piszczelowego? ›

Skuteczne leczenie zespołu pasma biodrowo-piszczelowego polega na wyeliminowaniu przyczyn, które do niego doprowadziły. Doraźnie w przypadku nasilenia dolegliwości stosuje się odpoczynek, chłodzenie bolesnej okolicy, leki przeciwzapalne, delikatny masaż.

Jak leczyc zespół pasma biodrowo-piszczelowego? ›

Leczenie zespołu pasma biodorowo–piszczelowego to przede wszystkim zastosowanie protokołu RICE (rest, ice, compression i elevation). RICE to zestaw kilku działań, mających na celu skrócenie czasu trwania kontuzji i uśmierzenie bólu, będących jednocześnie standardowym postępowaniem u urazach tkanek miękkich.

Co to jest zespół pasma biodrowo-piszczelowego? ›

Pasmo biodrowo-piszczelowe jest łącznotkankową strukturą rozciągniętą pomiędzy stawem biodrowym a stawem kolanowym. Jest miejscem przyczepu mięśnia napinacza powięzi szerokiej oraz mięśnia pośladkowego wielkiego i można stwierdzić, że stanowi dla nich wydłużone i spłaszczone ścięgno.

Czy chodzenie jest dobre na kręgosłup? ›

Chodzenie i marsz to jedno z najlepszych ćwiczeń dla naszego kręgosłupa. Każdy z kroków jaki wykonujemy uruchamia, poprzez rytmiczne rotacje, stawy u podstaw kręgosłupa i pobudza mięsnie głębokie stabilizujące. Codzienne spacery to także poprawa kondycji fizycznej, samopoczucia i nastroju.

Jaka maść na ból kręgosłupa lędźwiowego? ›

W walce z dolegliwościami pleców pomocne będą również żele przeciwbólowe: Ibum, 4Flex Pure Gel, Diclac LipoGel czy Difortan. A jeśli szukasz maści o działaniu przeciwzapalnym, sięgnij po Voltaren Max lub Naproxen Emo.

Dlaczego boli kręgosłup po nocy? ›

Dlaczego dyskopatia najbardziej doskwiera po nocy? Przyczyną jest stopniowe zanikanie naczyń krwionośnych w obrębie uszkodzonego krążka międzykręgowego, co powoduje z kolei zanikanie tkanki dysku. Pojawiają się puste kanały i obniża się nawodnienie jądra dysku, który jest mniej elastyczny.

Czy przepuklina kręgosłupa może się cofnąć? ›

Na szczęście większość przepuklin kręgosłupa lędźwiowego może się wchłonąć, cofnąć lub prawie zupełnie zniknąć. Jest to zależne od wielu czynników, szczególnie od rodzaju i skuteczności leczenia bezoperacyjnego.

Czy można jeździć na rowerze przy dyskopatii? ›

Co ważne, rower nie jest kategorycznie zabroniony przy dyskopatii lub innych chorobach kręgosłupa. Zacząć należy od konsultacji u specjalisty i odpowiedniego ułożenia treningu z wykorzystaniem roweru.

Jakie ćwiczenia przy dyskopatii lędźwiowej? ›

Do najpopularniejszych zalicza się:
 • Przyciąganie kolan w pozycji leżącej na podłodze. ...
 • Rowerek należy wykonać metodą tradycyjną, tj. ...
 • Unoszenie głowy w klęku podpartym rozpoczyna się w pozycji „na czworaka”. ...
 • Koci grzbiet wykonuje się w klęku podpartym.
29 Oct 2018

Co jest najgorsze dla kręgosłupa? ›

Prezentowany wykres wyraźnie pokazuje, że szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa jest pozycja siedząca. Podczas siedzenia z wyprostowanymi plecami, opierając się o oparcie, na krążek wywierany jest nacisk o 40% większy. Gdy siedząc pochylimy się trochę do przodu, to nacisk ten jest już większy o ok.

Kiedy najbardziej cierpi odcinek lędźwiowy kręgosłupa? ›

Najczęściej ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa występuje u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Co jest zdrowsze siedzenie czy leżenie? ›

Odpowiedź zależy od tego, czy mamy na myśli układ ruchu czy ogólny wpływ na zdrowie. Jeśli chodzi o układ ruchu, to leżenie jest dla niego mniej obciążające niż siedzenie. Nasz kręgosłup lubi leżeć. Podczas długotrwałego siedzenia (zazwyczaj w złej pozycji) dochodzi do przeciążeń, co z czasem skutkuje bólami.

Jak rozciągnąć mięsień krzyżowo biodrowy? ›

1) Połóż się na ławeczce, boxie, bądź na innym podwyższeniu tak, aby kolano znajdowało się poza krawędzią. 2) Jedną nogę zegnij w kolanie i w biodrze i przyciągnij do klatki piersiowej. 3) Rozluźnij się i poproś, aby ktoś zaobserwował wysokość kolana zwisającej ze stołu/ boxa nogi.

Gdzie jest dół biodrowy? ›

Dółbiodrowy (łac. fossa iliaca): zagłębienie w okolicy przedniej stawu biodrowego. Jest ograniczony od góry przez więzadło pachwinowe, mięśnie krawiecki i przywodziciel długi, przyśrodkowo przez mięsień grzebieniowy, a bocznie przez mięsień biodrowo-lędźwiowy.

Jak rozciągnąć pasmo biodrowo piszczelowe? ›

Układając stopę kończyny spoczywającej na podłodze, dociskamy piętą w kolano. Powodujemy w ten sposób rozciąganie pasma biodrowopiszczelowego, zmniejszamy ryzyko przykurczu napinacza powięzi szerokiej. Należy pamiętać, aby plecy były proste.

Gdzie jest Miesien Ledzwiowy? ›

Mięsień biodrowo-lędźwiowy składa się z trzech mięśni – mniejszego, większego i biodrowego. Jego przyczepy zlokalizowane są w obrębie kręgosłupa, dołu biodrowego i kości biodrowej. Mięsień lędźwiowy większy jest określany jako mięsień biegaczy.

Jak odblokować staw biodrowy? ›

W terapii stawu krzyżowo-biodrowego zastosowanie mają ćwiczenia stymulujące głębokie mięśnie stabilizujące. Są to przede wszystkim podpory (przodem, tyłem, bokiem), kombinacje ćwiczeń w pozycji klęku podpartego oraz ćwiczenia w wyższych pozycjach na małej płaszczyźnie podporu oraz na niestabilnym podłożu.

Jakie ćwiczenia na ból biodra? ›

W ćwiczeniach na ból biodra najczęściej stosuje się techniki znane ze stretchingu, pilatesu i poizometrycznej relaksacji (PIR). W leczeniu dolegliwości pomocne są też sporty wodne: pływanie i aerobik, a także jazda na rowerze i nordic walking.

Jak nastawić staw biodrowy? ›

Podstawową metodą leczenia zwichnięcia biodra, jest jego nastawienie - tzw. repozycja, która polega na wprowadzeniu głowy kości udowej na swoje miejsce. Dokonuje się tego w znieczuleniu ogólnym, z kończyną zawieszoną na wyciągu.

Co stabilizuje staw biodrowy? ›

Dodatkowymi elementami stabilizującymi są bardzo silne więzadła wzmacniające i tak już grubą torebkę stawową (więzadła: biodrowo-udowe, łonowo-biodrowe i kulszowo-biodrowe) oraz łącznotkankowe przedłużenie kostnej części panewki, jakim jest obrąbek stawowy. Więzadła są napinane sekwencyjnie w różnych pozycjach stawu.

Jakie ruchy zachodzą w stawie biodrowym? ›

Ruchy w stawie biodrowym można podsumować następująco: zginanie i prostowanie o zakresie do 135° a w lekkim odwiedzeniu do 165°; odwodzenie i przywodzenie – do 40° w każdą stronę; rotacja zewnętrzna do 15° oraz wewnętrzna do 35°.

Jak wygląda zdrowy staw biodrowy? ›

Staw biodrowych składa się z mającej kulisty, regularny kształt głowy kości biodrowej poruszającej się w specjalnym zagłębieniu zwanym panewką. W zdrowym stawie powierzchnie głowy i panewki są gładkie i wyścielone warstwą ochronnej chrząstki, dzięki czemu ruchy w stawie są płynne i bezbolesne.

Jak leczyc ból pasma biodrowo-piszczelowego? ›

Skuteczne leczenie zespołu pasma biodrowo-piszczelowego polega na wyeliminowaniu przyczyn, które do niego doprowadziły. Doraźnie w przypadku nasilenia dolegliwości stosuje się odpoczynek, chłodzenie bolesnej okolicy, leki przeciwzapalne, delikatny masaż.

Jak wzmocnić pasmo biodrowo-piszczelowe? ›

Wzmacnianie mięśni pośladkowych

Powinniśmy wprowadzić obciążenie mięśnia tak, aby było zbliżone do jego pracy w czasie biegu. Dlatego leczenie pasma biodrowo-piszczelowego powinno zawierać ćwiczenia trójpłaszczyznowe z elementem ekscentryki dla mięśnia pośladkowego średniego i aktywacji wszystkich mięśni pośladka.

Gdzie jest pasmo biodrowo-piszczelowe? ›

Pasmo biodrowo-piszczelowe (iliotibial – IT) położone jest na bocznej powierzchni uda. Rozciąga się od miednicy po kość piszczelową. Nie jest wyraźnie odgraniczoną strukturą i można je określić jako zgrubienie powięzi szerokiej uda, która tworzy „mankiet” obejmujący mięśnie uda.

Co unerwienie Splot lędźwiowy? ›

W odcinku lędźwiowo krzyżowym korzenie tworzą splot lędźwiowo krzyżowy, od którego odchodzą między innymi nerw kulszowy i nerw udowy, które unerwiają kończynę dolną.

Jakie są mięśnie na plecach? ›

Powierzchniowe mięśnie pleców – są to mięśnie kolcowo-żebrowe, do których należą mięsień zębaty tylny górny oraz mięsień zębaty tylny dolny, a także mięśnie kolcowo-ramienne, do których należą mięsień czworoboczny, mięsień najszerszy grzbietu, mięsień równoległoboczny i mięsień dźwigacz łopatki.

Videos

1. BÓL KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO - ból pleców - 5 MINUT ćwiczeń rozciągających!
(Jacek Suchanowski)
2. 10 sposobów na pozbycie się bólu pleców w 5 minut
(JASNA STRONA)
3. Skuteczne ćwiczenia w jednoczesnym bólu kręgosłupa lędźwiowego oraz biodra.
(Fizjoterapia Tomasz Rymanowski)
4. Relaks odcinka lędźwiowego i ulga od bólu! *ćwiczenia rozciągające i rozluźniające*
(Michal Boczkowski • HediUp)
5. WAŻNE na BÓL KRZYŻA i BÓL PLECÓW - praca z miednicą - dr n. med. Marcin Wytrążek
(Marcin Wytrążek)
6. BÓL KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO - 5 prostych ćwiczeń || Body&Mind Clinic - Bogna Listewnik
(Body&Mind Clinic)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Horacio Brakus JD

Last Updated: 10/09/2023

Views: 5780

Rating: 4 / 5 (71 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Horacio Brakus JD

Birthday: 1999-08-21

Address: Apt. 524 43384 Minnie Prairie, South Edda, MA 62804

Phone: +5931039998219

Job: Sales Strategist

Hobby: Sculling, Kitesurfing, Orienteering, Painting, Computer programming, Creative writing, Scuba diving

Introduction: My name is Horacio Brakus JD, I am a lively, splendid, jolly, vivacious, vast, cheerful, agreeable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.