Dlaczego lędźwie u kobiet są bolesne: 9 głównych przyczyn, leczenie i profilaktyka (2023)

Strona główna »Macierzyństwo i dzieciństwo

· Będziesz musiał przeczytać: 9 min

Ból pleców u kobiet może być oznaką chorób kręgosłupa, nerek i narządów układu rozrodczego, a także być skutkiem urazu, więc nie można zignorować tego sygnału o ucisku. Zobaczmy, dlaczego schorzenie boli u kobiet i jak leczyć ten stan.

Cechy bólu pleców u kobiet i mechanizm ich występowania

Ból w dolnej części pleców kobiet może mieć krótki, długi lub trwały charakter. Czas trwania tego objawu pozwala podejrzewać jedną lub drugą przyczynę ich wystąpienia. Na przykład krótki epizod bólu w okolicy lędźwiowej najczęściej występuje na tle efektów zewnętrznych - urazu lub wysiłku fizycznego.

Jednocześnie stałe uczucie bólu w dolnej części pleców może mówić o poważniejszych przyczynach, na przykład osteochondrozy lędźwiowej, kamicy moczowej, zapaleniu przydatków itp.

Dlatego przedłużony lub uporczywy ból w okolicy lędźwiowej wymaga konsultacji ze specjalistą, przede wszystkim z lekarzem-terapeutą. Lekarz na podstawie przeprowadzonej kontroli organizmu może przyjąć przyczynę problemu i już skierować go do odpowiednich ekspertów.

Oprócz czasu trwania zespołu bólowego ważne jest określenie jego intensywności i lokalizacji.

W zależności od intensywności ból może być nieistotny, średnio intensywny i silny.

(Video) Objawy skórne chorób wewnętrznych - odcinek 6

Również ból jest ostry, kłujący, napadowy, bolący i ciągnący.

Ból w dolnej części pleców może być jednostronny i obręcz. Jednostronna lokalizacja bólu jest charakterystyczna dla zapalenia jajników, chorób nerek, kamieni moczowodu itp. Ponadto ból można podać na dolną część brzucha, wewnętrzną część ud, genitalia, kości ogonowe, kość krzyżową lub hipochondrium.

Ból w okolicy lędźwiowej kobiet często łączy się z bólem w dolnej części brzucha.

Należy również powiedzieć, że ból może być zlokalizowany zarówno powyżej, jak i poniżej talii. Oprócz zespołu bólowego kobieta może być zaburzona innymi nieprzyjemnymi objawami, takimi jak gorączka, złe samopoczucie, różne upławy, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy itp.

Teraz zrozumiemy, z jakiego schorzenia u kobiet jest chory.

Achilles bolący: przyczyny kobiet

Ciało kobiety ma wiele cech, na przykład cykl miesiączkowy, ciąża, menopauza, choroby ginekologiczne, które znacznie rozszerzają zakres chorób powodujących ból w okolicy lędźwiowej. U młodych mężczyzn pojawienie się bólu krzyża jest spowodowane przede wszystkim patologią kręgosłupa. Jednocześnie pierwszą rzeczą do zrobienia jest wykluczenie określonych przyczyn bólu krzyża u kobiet, niezależnie od ich wieku.

Przyczyny bólu krzyża u kobiet mogą być zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne.

Wśród fizjologicznych przyczyn bólu pleców należy podkreślić następujące kwestie:

 • ciąża;
 • menstruacja;
 • menopauza.

Patologicznymi przyczynami bólu w okolicy lędźwiowej mogą być takie czynniki, jak:

 • nadmierna aktywność fizyczna;
 • hipodynamia;
 • przechłodzenie;
 • choroby kręgosłupa;
 • choroby nerek i dróg moczowych;
 • patologia narządów układu rozrodczego;
 • obrażenia.

Rozważ każdy z powodów bardziej szczegółowo, a także dowiedz się, w jaki sposób możesz pomóc sobie w takich przypadkach.

Ciąża i ból w dole pleców

Bardzo często ciążę towarzyszy ból krzyża, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Wywołać pojawienie się zespołu bólowego następujących czynników:

 • przyrost masy ciała;
 • redystrybucja ładunku na kręgosłupie;
 • osłabienie napięcia mięśniowego;
 • rozszerzenie jamy małej miednicy.

Czynniki te występują w ostatnich miesiącach ciąży, gdy płód aktywnie przybiera na wadze, co wpływa na wagę kobiety, a miednica jest przygotowywana do porodu.

(Video) Zaparcia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie.

W tym samym czasie bóle krzyża w początkowych fazach ciąży są w większości przypadków niebezpiecznym sygnałem, który może wskazywać na początek poronienia. Ponadto, ból może towarzyszyć krwawe absolutorium, podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie, itp.

Dlatego, aby uniknąć poważnych konsekwencji dla kobiety i płodu, powinieneś poinformować położnika-ginekologa o bólu lędźwiowym.

Leczenie. Jeśli ból w lędźwiach wiąże się wyłącznie z ciążą, a kobieta nie ma patologii, wówczas aby ułatwić stan, zaleca się noszenie specjalnych bandaży, które można kupić w aptece. Takie adaptacje zmniejszają obciążenie kręgosłupa i normalizują środek ciężkości ciała.

Czytaj także:42 tygodnie ciąży, a poród się nie rozpoczyna: co zrobić, jeśli nie ma skurczów

Jeśli kobieta wykazuje przyrost masy ciała przekraczający normę, konieczne jest dostosowanie żywienia: ograniczenie mąki, słodyczy, pikli, tłuszczów zwierzęcych i innych wysokowęglowodanowych i wysokokalorycznych pokarmów.

Również joga, pływanie, pilates lub gimnastyka pomogą poradzić sobie z bólem krzyża.

Miesiączka i ból krzyża

Ból miesiączkowy można zlokalizować nie tylko w podbrzuszu, ale w dolnej części pleców, kości krzyżowej, a nawet kości ogonowej. Główną rolą w rozwoju bólu w okolicy lędźwiowej w tym przypadku jest zmiana w równowadze hormonalnej w organizmie kobiety.

Talia cierpi przed miesiączką ze względu na wzrost poziomu progesteronu we krwi, co obniża próg wrażliwości na ból. Dlatego nawet najmniejsze skurcze macicy mogą powodować ból w dolnej części pleców.

Ponadto, następujące czynniki przyczyniają się do wystąpienia bólu w dolnej części pleców przed i podczas okresu menstruacyjnego:

 • retencja płynów w tkankach, co prowadzi do obrzęku, przyrostu masy ciała, przerostu kapsułek i narządów więzadłowych, w szczególności macicy, pęcherza moczowego, który naciska kręgosłup i jego mięśnie;
 • redukcja mięśniówki macicy w celu oddzielenia warstwy proceduralnej endometrium, podczas której zakończenia nerwowe są podrażnione;
 • obecność wewnątrzmacicznego środka antykoncepcyjnego - spirala, zwłaszcza jeśli jest nieprawidłowo założona;
 • wpływ progestyn na ściany jelita, który objawia się kolki jelitowej, wzdęcia, biegunka. Dlatego przed miesiącami często boli kość ogonowa, kość krzyżowa i schaby.

Leczenie. Z ciężkim bólem menstruacyjnym ginekolog może rozważyć wyznaczenie leków. W takim przypadku można stosować środki przeciwskurczowe (No-shpa, Riabal, Spazmolgon) lub środki homeopatyczne (Remens, Tsinkum valerianicum 6, Belladonna 6). Zaleca się również ograniczenie stosowania cieczy i soli w tym okresie.

Menopauza i ból w dole pleców

Menopauza charakteryzuje się wyginięciem jajników, w wyniku czego hormonalne tło kobiety zmienia się radykalnie. Ze względu na brak estrogenów w ciele, osteoporoza pojawia się w kościach, co prowadzi do kruchości tkanki kostnej, czemu często towarzyszy ból w stawach i dolnej części pleców.

(Video) Ćwiczenia na piersiowy odcinek kręgosłupa 💥Wylecz ból pleców w 10 min

U kobiet w okresie menopauzy ryzyko rozwoju osteochondrozy ulega znacznemu zwiększeniu, co jest również charakterystyczne dla bólów w dolnej części pleców.

Leczenie. Przede wszystkim konieczne jest ustalenie przyczyny bólu w dolnej części pleców, po czym zalecane są terapie etiologiczne, objawowe i patogenetyczne. Pacjentom należy przypisać kompleksy mineralne, które wzmocnią tkankę kostną, witaminy, terapię ruchową, ćwiczenia fizyczne w celu wzmocnienia gorsetu mięśniowego pleców.

Ponadto kompleks leczenia jest uzupełniony zbilansowaną dietą. W codziennej diecie muszą być obecne owoce, warzywa, produkty z kwaśnego mleka, ryby, mięso i drób.

Nadmierna aktywność fizyczna i ból krzyża

Bardzo często kobiety odczuwają ból w dolnej części pleców po uniesieniu ciężaru, przeciążenie na siłowni, aktywne zabawy z dzieckiem, praca w ogrodzie itp. Czynniki te prowadzą do skurczu mięśni grzbietu, w wyniku czego zakończenia nerwowe są podrażnione, co objawia się bólem w dolnej części pleców i całym plecach. Kobietom trudno jest pochylić się do przodu.

Zwykle następnego dnia ból powinien minąć, ale jeśli tak się nie stanie, trzeba zobaczyć neurologa lub kręgowca, aby wykluczyć patologię kręgosłupa.

Hipodynamia i ból krzyża

Takie korzyści cywilizacyjne jak samochody, transport publiczny, winda, komputery, telewizja itp. Przyczyniają się do hipodynamii, która prowadzi do atrofii i zmniejszenia siły mięśniowej mięśni ciała, w szczególności pleców.

Kręgosłup chroni i stabilizuje mięśniowy gorset w pozycji pionowej, więc gdy jest osłabiony, postura się pogarsza, pojawiają się osteochondroza i przepuklina międzykręgowa, w tym obszar lędźwiowy. Chorobom tym towarzyszy ból pleców, talia, kość krzyżowa, a nawet kość ogonowa.

Leczenie. Jedynym skutecznym sposobem na zwalczanie bólu wywołanego hipodynamią jest prowadzenie aktywnego stylu życia. Aby to zrobić, wystarczy zastąpić jazdę w transporcie chodem, poruszaniem się w windzie - chodzeniem po schodach i siedzącym trybem pracy, konieczne jest wykonywanie małych przerw silnika co dwie do trzech godzin. Zaleca się także uprawianie pływania, gimnastyki, jogi, chodzenia sportowego itp.

Dochłanianie i ból w dole pleców

Ból w plecach po hipotermii często może być gorącym okresem, a nie zimą. Wynika to z faktu, że w zimie ciepło ubrać, wychodząc na zewnątrz, więc dolna część pleców nie czuje się silny spadek temperatury. Ale w lecie, podczas pracy w upale, w okolicy lędźwiowej poprawia krążenie krwi i zwiększa aktywność mięśni, więc jeśli najmniejszych ciosów żużlowych, jest skurcz mięśni, co powoduje ból.

Leczenie. Jeśli przeziębić plecy, należy przestrzegać ścisłego leżenia w łóżku przez 2-3 dni, do smarowania pasa rozgrzewające i przeciwbólowe maści (Fastum żel Diklak żel Diklobere, Finalgon), wziąć leki wizytę u lekarza (nimesulid, meloksykam, diklofenak) Wyklucz saunę, gorącą kąpiel i ogranicz aktywność fizyczną.

(Video) Wzdęcia brzucha - top 7 przyczyn i sposobów! Wzdęty brzuch, jelita a dieta | Dr Bartek Kulczyński

Choroby kręgosłupa i ból dolnej części pleców

Najczęściej kobiety cierpią z powodu takiej choroby kręgosłupa, jak osteochondroza. I lędźwiowego osteochondrosis jest bardziej powszechne niż utrata innych częściach kręgosłupa. Wynika to z wysokiej mobilności kręgów lędźwiowych i ogromne obciążenie kręgosłupa odcinka kolumny.

Osteochondroza groźne powikłania, takie jak powstawanie przepuklin międzykręgowych i ściągnięty nerwów. Lędźwiowego choroba zwyrodnieniowa płyty i jej powikłania towarzyszą bóle w okolicy lędźwiowej, która może być podana w dolnych, brzucha, kości krzyżowej i ogonowej.

Leczenie. Leki przeciwzapalne (diklofenak, nimesulid, meloksykam), środki zwiotczające mięśnie (Bufesmak, Mydocalm) hondroprotektory (siarczan chondroityny, złożone Artron, Osteogenon) zastosowano walce osteochondroza i prokainy blokadę, terapię fizyczną, techniki rehabilitacji.

W przypadku powikłań zagrażających funkcje obniżonej kręgosłupa lub ucisku rdzenia kręgowego, operacja jest wykonywana.

Choroby nerek, dróg moczowych i pleców

Nerek i dróg moczowych bardzo często towarzyszy ból. Na przykład, ból pas jest bardziej charakterystyczne dla odmiedniczkowe zapalenie nerek z przewlekłym. Jeżeli dolna część pleców boli prawo kobiety, powód prawdopodobnie leży w jednostronnym zapaleniem uszkodzenia lub rachunku w nerki lub moczowodu.

Ponadto choroby nerek i układu moczowego rzadko objawiają się jedynie bólem krzyża. Tacy pacjenci skarżą się nadal podwyższonej temperaturze ciała, ogólne osłabienie, utratę łaknienia, mdłości, nadmierne pocenie się, częste oddawanie moczu, pojawienie się we krwi lub w moczu ropą, i tak dalej. D. Na przykład, ból pleców i częste oddawanie moczu u kobiet, są często objawy zapalenia pęcherza moczowego i kamieni nerkowych.

Leczenie. Zapalenia pęcherza moczowego i terapii odmiedniczkowe jest stosowanie środków antybakteryjnych, ponieważ choroby te są wywoływane przez chorobotwórcze mikroorganizmy. Lekami z wyboru w tym przypadku może być norfloksacyna, cyprofloksacyna, FURAMAG. Furazolidon, furadonin, Kanefron, Urolesan i inni - uroantiseptiki również zastosowanie. Poza terapią lekową bezwzględnie przestrzegać diety, którego istota - wyjątek dziennej dawce wypalanych żywności, przypraw i ograniczenia soli.

Patologia narządów układu rozrodczego i ból krzyża

Ból krzyża często stanowi problem dla kobiet cierpiących na choroby ginekologiczne, a mianowicie:

 • torbiel jajnika;
 • polipy jamy macicy;
 • endometrioza;
 • apopleksja jajnika;
 • zapalenie jajnika;
 • zapalenie jajowodów;
 • rak szyjki macicy i inne.

Mechanizm bólu chorób ginekologicznych związanych z zaburzeniami hormonalnymi, procesów zapalnych lub nowotworowych, które są rozmieszczone na materiale w obszarze lędźwiowym.

Niezależnie od przyczyn pojawienia się bólu pleców, którym towarzyszy ból w jamie brzusznej, wydzielina o różnym charakterze z pochwy, gorączka, zaburzenia miesiączkowania i innych objawów, należy skonsultować się ze specjalistą - ginekologa. Każda choroba ginekologiczna zagraża bezpłodności.

Jak widać, przyczyny bólu pleców, płeć piękna wiele, niektóre z nich są fizjologiczne i nie są szkodliwe dla zdrowia. Jednak w większości przypadków ból pleców jest symptomem różnych chorób, w związku z tym wymaga złożonej analizy organizmu i odpowiednie leczenie.


Źródło

(Video) Co czai się pod twoim trądzikiem. 5 rodzajów trądziku- wiem

Videos

1. LV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie w dniu 30 czerwca 2022 roku - część I
(Gmina Gryfino)
2. Bóle menstruacyjne ?! 😏 Zobacz ten Prosty Masaż 😊 #269
(ODMŁADZANIE NA SUROWO)
3. OTO co potrafi Twój kręgosłup! *adaptacja krążka / dysku*
(Michal Boczkowski • HediUp)
4. Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego
(wformie24.pl)
5. How Not To Die: The Role of Diet in Preventing, Arresting, and Reversing Our Top 15 Killers
(NutritionFacts.org)
6. LIVE z fizjoterapeutą - Ból pleców podczas siedzenia.
(Dynasit® Polska)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Lilliana Bartoletti

Last Updated: 02/23/2023

Views: 5895

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Lilliana Bartoletti

Birthday: 1999-11-18

Address: 58866 Tricia Spurs, North Melvinberg, HI 91346-3774

Phone: +50616620367928

Job: Real-Estate Liaison

Hobby: Graffiti, Astronomy, Handball, Magic, Origami, Fashion, Foreign language learning

Introduction: My name is Lilliana Bartoletti, I am a adventurous, pleasant, shiny, beautiful, handsome, zealous, tasty person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.