Ból obojczyka i w okolicy szyi - przyczyny i leczenie (2024)

Ból obojczyka i w okolicy szyi - przyczyny i leczenie (1)

Dyskomfort w postaci stałego lub promieniującego bólu obręczy barkowej ma zazwyczaj związek z korzeniami szyjnymi, splotem barkowym lub jest spowodowany zmianami zwyrodnieniowo-zapalnymi w stawach barkowych. Bóle mogą się nasilać po przeciążeniu ruchowym okolic barków lub na wskutek obniżenia temperatury czy wzrostu wilgoci w powietrzu. Chcesz się dowiedzieć więcej o samych bólach w tych okolicach? Koniecznie czytaj dalej!


Spis treści do artykułu:

 • Skąd bierze się ból w obojczyku?
 • Uszkodzone mięśnie
 • Źle dobrane ćwiczenia
 • Złamanie kości obojczyka
 • Ból obojczyka a różne choroby
 • Ból kości obojczyka – leczenie
 • Czym smarować bolący obojczyk?

Skąd bierze się ból w obojczyku?

Choć zdawać by się mogło, że ból kości obojczyka jest zwyczajnym zjawiskiem, które może występować po wysiłku fizycznym, to w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć ponieważ może to skutkować niepożądanymi konsekwencjami. Bóle kości nie powinny się pojawiać po wysiłku – kości to nie mięśnie i nie podlegają tym samym procesom.

Uszkodzone mięśnie

Głównymi sprawcami odpowiedzialnymi za ból w okolicy obojczyka i szyi bardzo często są nieprawidłowo działające mięśnie. To mięśnie odpowiadają za odpowiednie ułożenie głowy, łopatki i kości ramieniowej; to również mięśnie w głównej mierze odpowiadają za prawidłowy ruch barku. Ich osłabienie może skutkować nienaturalnymi ruchami, które stają się przyczyną złego stanu obręczy barkowej, a w konsekwencji bólów obojczyka. Zły stan mięśni może być powodowany nieprawidłową dietą, źle dobranymi ćwiczeniami lub przebytym udarem mózgu.

Źle dobrane ćwiczenia

Źle dobrane ćwiczenia fizyczne mogą się również przyczynić do powstawania stanów zapalnych. Przeciążenie ścięgien lub torebek stawowych może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, dolegliwości autoimmunologicznych czy mniej lub bardziej poważnych uszkodzeń. Dla własnego bezpieczeństwa powinno się zawsze tworzyć plan ćwiczeń w oparciu o porady ekspertów. Szczególnie gdy w grę wchodzą ćwiczenia wymagające dużego obciążenia siłowego.

Uszkodzenia powstałe w wyniku źle dobranych ćwiczeń bezpośrednio wpływają na kondycję kości obojczyka. Jeśli w stawie rozwija się stan zapalny (na przykład z powodu zarostowego zapalenia torebki stawowej) to przekłada się to na znaczne ograniczenie ruchom*ości w obrębie obręczy barkowej – silnie upośledzony zostaje ruch podnoszenia ramion. Jeśli zaś więzadła lub torebki stawowe są zbyt luźne to ruchom*ość zostaje nienaturalnie zwiększona i może skutkować niestabilnością barków. Przykrą konsekwencją może być złamanie obojczyka. Rehabilitacja zaś jest długotrwała i wymaga dużej siły woli.

Złamanie kości obojczyka

Ból obojczyka przy dotyku połączony z opuchlizną może być oznaką złamania kości obojczyka. Obojczyk należy do kości długich i składa się z trzonów: mostkowego i barkowego. Jest to specyficzna kość ponieważ może mieć różny kształt i długość w zależności od osoby. Obojczyk współtworzy dwa z pięciu stawów znajdujących się w obręczy barkowej; wszystkie te stawy są ze sobą ściśle połączone dlatego nieprawidłowe ruchy w obrębie barków zawsze są związane z ryzykiem uszkodzeniem obojczyka.

Złamanie występuje zazwyczaj w okolicach środkowej części obojczyka, ma to ścisły związek z budową tej kości – część środkowa jest w charakterystyczny sposób przewężona. Rzadsze są złamania w części barkowej, a w części mostkowej prawie nie wstępują. Dużym niebezpieczeństwem, które niesie ze sobą złamanie obojczyka jest przemieszczanie się złamanych części kości: w górę (przez mięsień motskowo-obojczykowo-sutkowy) lub w dół (przez mięsień naramienny). Przemieszczenie i uszkodzenie mięśni wiąże się niestety z dodatkowym bólem.

Ból obojczyka a różne choroby

Ból w obojczyku bardzo często jest zwiastunem mniej lub bardziej poważnych chorób, dlatego nigdy nie należy do lekceważyć. Jednym ze schorzeń, których symptomem może być ból obojczyka jest na przykład zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej. W chorobie tej dochodzi do ucisku pęczka naczyniowo-nerwowego kończyny górnej. Przyczyną zachorowania może być spanie wciąż na tym samym boku. W tym przypadku ból zazwyczaj ustępuje po jakimś czasie od wstania z łóżka. Nie powinno to być jednak przyczyną uśpienia czujności.

Inną chorobą wiążącą się z bólem obojczyka jest zwyrodnienie barku. Tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości związanych z takim bólem, tak i w tym podczas leczenia warto zastosować odpowiednią maść.

Ból kości obojczyka – leczenie

Ból w okolicy obojczyka i szyi jest uciążliwą dolegliwością, która nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji. Na rynku dostępnych jest wiele środków służących do zwalczania bólu i leczenia tego typu urazów. W głównej mierze są to maści. Wśród nich wymienić można takie produkty jak żele typowo przeciwbólowe czyli Vicks VapoRub, Argol Rheuma czy Ibuprom Sport Żel. Środków tego typu jest w obiegu naprawdę wiele. Zazwyczaj są produkowane przez firmy, które zajmują się również wytwarzaniem lekarstw na schorzenia zupełnie niezwiązane z tego typu dolegliwościami.

Czym smarować bolący obojczyk?

Żele i maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym służą do łagodzenia dolegliwości, będących skutkiem urazów lub zmian chorobowych. Działając od zewnątrz, przynoszą szybką ulgę, jednocześnie nie obciążając narządów wewnętrznych organizmu. Preparaty w formie żelu pomagają niwelować stan zapalny i towarzyszący mu ból, zmniejszają obrzęki, oraz przyspieszają regenerację chorych tkanek. Szukając żelu o takim działaniu, warto wziąć pod uwagę rodzaj i umiejscowienie występującej dolegliwości. Wśród osób cierpiących z powodu bólu obojczyka, najczęściej stosowane są takie preparaty, jak Harpagon Forte Max, Vicks VapoRub, Argol Rheuma, oraz Maść końska chłodząca.

Preparaty na bóle obojczyka
Plusy stosowania
Minusy stosowania
Ból obojczyka i w okolicy szyi - przyczyny i leczenie (3)
1.Harpagon Forte Max - to niezwykle skuteczny żel o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest przeznaczony do stosowania zarówno na bolący obojczyk, jak i dolegliwości pozostałych części ciała. Wyprodukowany z wyselekcjonowanych komponentów działa na bóle mięśni, kości i stawów. Zaaplikowanie i wmasowanie niewielkiej ilości żelu w chore miejsca, natychmiastowo przynosi ulgę, niwelując ból i stan zapalny.

Więcej o maści na: https://harpagonforte.pl/

 • działa silnie i błyskawicznie w miejscu dolegliwosci,
 • jest łagodny dla skóry,
 • posiada składniki naturalnego pochodzenia,
 • niweluje objawy i przyczyny bólu, oraz stanu zapalnego,
 • nie wykazuje negatywnych skutków ubocznych.
 • wymaga stosowania kilka razy dziennie, co niestety nie odpowiada wszystkim,
 • dostępność głównie przez internet, niestety narzuty na lokalne punkty medyczne wydają się niewielkie - patrząc jednak po marży narzuconej przez takie miejsca, nic dziwnego
 • 2. Argol Rheuma - to naturalna maść, dedykowana do łagodzenia stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Może być stosowana w schorzeniach i urazach układu kostno stawowego, takich jak bóle obojczyka, objawy reumatyczne czy nerwobóle. Wymaga nakładania 2-3 razy na dobę, poprzez wmasowanie paska o długości do 5cm w bolące miejsca. Po aplikacji zmniejsza ból, oraz regeneruje zmęczone i przeciążone mięśnie.
 • skutecznie działa na schorzenia reumatyczne,
 • zawiera naturalny skład,
 • wykazuje działanie rozgrzewające.
 • duża zawartość olejków eterycznych może powodować reakcje alergiczne,
 • jest mało wydajna.
 • 3. Vicks VapoRub - jest gęstą maścią, stosowaną w leczeniu przeziębień i dolegliwości bólowych. Zawartość olejków eterycznych przynosi efekt chłodzący, rozluźnia mięśnie, pomaga zniwelować ból i stan zapalny. Wystarczy 2-3 razy dziennie posmarować cienką warstwą chore miejsce, aby ograniczyć występujące symptomy. Już po kilku minutach można zauważyć pierwsze efekty w postaci ustąpienia bólu i opuchlizny.
 • posiada naturalny skład,
 • działa lekko znieczulająco.
 • lepiej sprawdza się w leczeniu przeziębień,
 • słabo się wchłania,
 • jest dość gęsta i mało wydajna.
 • 4. Maść końska chłodząca - jest preparatem, który w pewnym stopniu neutralizuje dolegliwość kości i stawów. Działa chłodzącą i relaksująco, przynosząc ulgę w takich przypadłościach, jak zmęczenie i napięcie mięśni, czy uczucie ciężkich nóg. Dowolną ilość maści końskiej można stosować kilka razy dziennie. Regularnie używana, koi zmęczone części ciała i powolutku niweluje obrzęki.
 • liczbę aplikacji można dostosować do potrzeb użytkownika,
 • maść przynosi przyjemne uczucie chłodu, dające tymczasową ulgę,
 • opakowanie jest duże i wydajne.
 • niestety działanie maści jest mocno ograniczone, wpływa zazwyczaj na same objawy - nie przyczyny,
 • jest spora grupa osób, która narzeka, że dla nich maść końska zupełnie się nie sprawdziła,
 • działanie chłodzące może być nieprzyjemne dla niektórych osób,
 • może podrażniać wrażliwą skórę.
 • Maści i żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym są przydatne w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości mięśni i stawów. Stosowane zewnętrznie, szybko docierają do źródła choroby, szczególnie w przypadku objawów takich jak bóle obojczyka, kręgosłupa, czy rąk. Najlepsza maść na bolący obojczyk skutecznie zlikwiduje objawy i przyczyny stanu zapalnego, przynosząc ulgę na długi czas.Tak duża ilość dostępnych specyfików może przyprawić o zawrót głowy. Jednak wśród nich wyróżnia się kilka typowo specjalistycznych pozycji, którymi warto się zainteresować. Biorąc pod uwagę wszechstronne działanie preparatu na różne przykre symptomy, najlepszym środkiem na bóle pourazowe lub chorobowe będzie zwycięzca rankingu czyli precyzyjny w działaniu Harpagon Forte Max. Suplement stworzony z myślą o zwalczaniu bólów kości i stawów, opracowany przez ekspertów. Bóle tego rodzaju mogą wiązać się z poważnym konsekwencjami zdrowotnymi dlatego nie warto eksperymentować podczas leczenia i dla własnego bezpieczeństwa lepiej od razu sięgnąć po specjalistyczne środki.

  Nie warto ryzykować

  Ból obojczyka może zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne i nie powinno się go ignorować. Nawet jeśli pojawia się rano i znika do południa. Zdrowy organizm nie powinien boleć – to prosta zasada i należy się jej trzymać. Jeśli pojawia się ból to zawsze powinno się to wiązać z odpowiednią reakcją. Nie warto ryzykować – zdrowie jest jedno, a raz zaniedbane może dawać o sobie znać przez długi czas.

  Źródła:

  1. Grażyński, Jacek, Paweł Wawrzaszek, and Stefan Sobczyński. “Operacyjne leczenie złamań obojczyka u dzieci.” Rocznik dziecięcej chirurgii urazowej 10.
  2. Woźniewski, Marek. “Kliniczne podstawy fizjoterapii w chirurgii.”
  Ból obojczyka i w okolicy szyi - przyczyny i leczenie (2024)

  FAQs

  Co oznacza ból lewego obojczyka? ›

  Ból obojczyka po upadku najczęściej oznacza stłuczenie, zwichnięcie lub złamanie. Jednak to nie zawsze wynik urazu. Ból w okolicy obojczyka może się pojawić, jako objaw choroby zwyrodnieniowej lub zwykłego przeciążenia mięśni i stawów.

  W którym miejscu jest obojczyk? ›

  Obojczyk to długa kość znajdująca się między mostkiem a łopatkami.

  Co jest przy obojczyku? ›

  Do obojczyka przyczepione są bardzo ważne mięśnie – mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy oraz mięsień piersiowy większy. Bocznie przylega do niego również mięsień naramienny i czworoboczny. Wbrew pozorom obojczyk dość często ulega uszkodzeniom. Obojczyk razem z łopatką tworzy obręcz kończyny górnej.

  Co na Stluczony obojczyk? ›

  Stłuczenie obojczyka najlepiej leczyć miejscowo, stosując maści przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy ograniczyć możliwe przeciążenia obojczyka. Przy silnym bólu można zastosować doraźnie doustne środki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Złamanie obojczyka wymaga zaopatrzenia przez lekarza.

  Do jakiego lekarza z bólem ramienia? ›

  Do ortopedy powinni niezwłocznie zgłosić się wszyscy pacjenci, którzy odczuwają dolegliwości bólowe w obrębie barku. Ich przyczyn może być bardzo wiele. O uszkodzenie barku nietrudno podczas niefortunnego upadku, np. po poślizgnięciu się na zaśnieżonym chodniku albo podczas uprawiania sportu.

  Czy od kręgosłupa może boleć bark? ›

  Radikulopatia szyjna jest wywołana uciskiem lub uszkodzeniem korzonków nerwowych w kręgosłupie szyjnym. Jej główne objawy to ból i zmniejszenie ruchom*ości szyi, jak również ból promieniujący do barku, ramienia, przedramienia oraz dłoni.

  Do jakiego lekarza z obojczykiem? ›

  W przypadku dzieci i dorosłych podejrzenie złamania obojczyka powinno zostać skonsultowane przez ortopedę na ostrym dyżurze.

  Czy obojczyk może wyskoczyc? ›

  „Wybicie obojczyka” występuje, gdy dochodzi do znacznego podwichnięcia lub zwichnięcia w stawie barkowo-obojczykowym i przemieszczenia końca obojczyka do góry. Obserwuje się wtedy tzw. „objaw klawisza”.

  Czy kot ma obojczyk? ›

  Koty mają swobodnie przemieszczające się kości obojczyka, które przyczepiają ramiona do przednich kończyn, co pozwala im przeciskać się przez bardzo małe przestrzenie.

  Co oznacza ból pod obojczykiem? ›

  Ból w obojczyku może pojawiać się przy dotyku lub podczas wykonywania ruchu, np. podnoszenia ręki. Do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości należy stłuczenie, złamanie lub przeciążenie mięśni. Często jest to również objaw stanów zwyrodnieniowych i zmian naczyniowo-nerwowych.

  Jakie mięśnie przyczepiają się do obojczyka? ›

  Powierzchnia dolna obojczyka jest wypukła, a przy końcu mostkowym delikatnie chropowata. Tam przyczepia się więzadło żebrowo-obojczykowe.
  ...
  Do powierzchni górnej przyczepiają się dodatkowo mięśnie:
  • mostkowo-obojczykowo-sutkowy;
  • piersiowy większy;
  • naramienny;
  • czworoboczny.
  26 Aug 2019

  Jak boli złamany obojczyk? ›

  Głównymi objawami złamanego obojczyka jest duża miejscowa opuchlizna i silny ból w obrębie barku. Pojawiają się trudności przy podnoszeniu ręki, widoczne przemieszczenie kości w postaci opadnięcia barku oraz zawroty głowy i mdłości.

  Czy bark i obojczyk to to samo? ›

  Anatomiczna budowa stawu barkowego jest dość prosta. Zasadniczo składa się z obojczyka, wyrostka barkowego, łopatki, kości ramiennej oraz torebki stawu. Ścięgna mięśni chronią bark przed nadmiernym przemieszczeniem się.

  Czy obojczyk to bark? ›

  Staw barkowo-obojczykowy jest niewielką strukturą zlokalizowaną na szczycie stawu barkowego. Jest on tworzony przez powierzchnie stawowe końca barkowego obojczyka i wyrostka barkowego łopatki. Powierzchnie te pokryte są chrząstką włóknistą, a pomiędzy nimi znajduje się dysk śródstawowy uzupełniający przestrzeń stawową.

  Jak długo boli stłuczony mięsień? ›

  Kiedy do lekarza? Stłuczenie mięśnia goi się zwykle około 5-10 dni i w tym czasie obszar urazu może zmieniać się kolorystycznie aż do stopniowego zaniku. Jeśli wraz z tymi zmianami, mimo zastosowanej profilaktyki, ból i obrzęk nie ustępują, należy skonsultować to z lekarzem.

  Jak pozbyć się bólu ramienia? ›

  Domowe sposoby na ból ramienia to zastosowanie – jeśli jest to wskazane – plastrów borowinowych. Ulgę przyniesie także wykorzystanie maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a w sytuacjach nasilenia dolegliwości bólowych, zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w tabletkach.

  Co oznacza ból ręki od ramienia do łokcia? ›

  ból lewej ręki od ramienia do łokcia.

  Dyskopatia szyjna (np. po urazie) powoduje promieniowanie bólu. Przyczyną bólu w nadgarstku lewej ręki bardzo często jest zespół cieśni nadgarstka. Długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego i następczo jego stan zapalny powodują silny ból, który promieniuje do nadgarstka.

  W jakiej pozycji spać Gdy boli kręgosłup szyjny? ›

  Aby uniknąć bólu szyi i kręgosłupa, zaleca się spanie z głową na odpowiedniej wysokości: zbyt wysoko położona może prowadzić do skręcenia szyi i innych możliwych problemów. Spanie w pozycji na „żołnierza” – spanie w tej pozycji jest proste i prawie każdy z nas w niej zasypia.

  Jaka maść na ból barku? ›

  Najczęściej wykorzystywane są maści zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Są to maści przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Wykorzystać można również maści chłodzące lub rozgrzewające, maści z kolagenem, chondroityną, glukozaminą oraz maści ziołowe.

  Czy ucisk na nerw w kręgosłupie szyjnym objawy? ›

  Ucisk na korzenie nerwowe w odcinku szyjnym

  Ucisk na nerwy kręgosłupa szyjnego powoduje objawy rwy barkowej. Należy do nich ból i sztywność karku oraz silny, rwący lub palący ból promieniujący do łopatki, barku, ramienia, przedramienia i ręki. Tym objawom często towarzyszy ból z tyłu głowy.

  W jakiej pozycji spać ze złamanym obojczykiem? ›

  Jak spać ze złamanym obojczykiem? Pacjentom zaleca się, aby układali się na wznak, ewentualnie na zdrowym boku, nigdy na odwrót. Co ważne, tak jak w dzień zgięta ręka powinna spoczywać na temblaku lub być wręcz zabandażowana do klatki piersiowej, tak też identyczne ułożenie należy zachować w czasie nocnego wypoczynku.

  Jak sprawdzić obojczyk? ›

  Głównymi objawami złamanego obojczyka jest ostry ból w obrębie barku, uniemożliwiający poruszanie kończyny górnej, któremu mogą towarzyszyć zawroty głowy i nudności.
  ...
  Objawy złamanego obojczyka
  1. ostry ból obojczyka,
  2. niezdolność do poruszania ramieniem,
  3. tkliwość w dotyku,
  4. obrzęk, siniak,
  5. guz, uwypuklenie obszaru złamania.
  10 Jul 2020

  Ile trwa rehabilitacja obojczyka? ›

  Leczenie. Zdecydowaną większość złamań obojczyka leczy się w sposób zachowawczy, nastawiając odłamy w znieczuleniu miejscowym, a następnie unieruchamiając obręcz barkową w opatrunku ósemkowym (zdj. 1), w opatrunku Desaulta lub na temblaku. Średni okres unieruchomienia wynosi 4–6 tygodni.

  Jak leczyć staw barkowo obojczykowy? ›

  Leczenie
  1. leczenie operacyjne – założenie do otwartego stawu barkowo-obojczykowego płytki zakończonej hakiem, który wchodzi pod wyrostek barkowy i stabilizuje staw barkowo-obojczykowy.
  2. po operacji unieruchomienie kończyny na 4 tygodnie.
  3. okłady chłodzące.
  4. kinezoterapia.
  5. jonoforeza.
  6. elektrostymulacja.
  7. magnetoterapia.
  7 Jul 2020

  Co oznacza zwężenie szpary stawu barkowo-obojczykowego? ›

  Zazwyczaj przyczyną wystąpienia zwężenia szpary stawowej jest wtórna choroba zwyrodnieniowa, najczęściej jest ona spowodowana wrodzoną lub dziedziczną wadą stawu np. wrodzoną dysplazją stawu. Zwyrodnienie stawu bywa również konsekwencją urazu ( złamanie , zwichnięcie) lub zmianami chorobowymi np.

  Jak założyć ortezę na obojczyk? ›

  Taśmę przednią, piersiową przebiegającą skośnie pomiędzy poduszką odwodzącą a rozgałęzieniem znajdującym się na wysokości obojczyka wypinamy, pozostawiając wpięte dwie pozostałe. Powstałą w ten sposób pętlę zakładamy na przeciwne w stosunku do poduszki ramię i zapinamy ponownie wypiętą taśmę przednią.

  Gdzie koty najbardziej lubią być głaskane? ›

  Gdzie głaskać kota? Wśród miejsc na kocim ciele, w które nasi pupile lubią być miziane, wymienia się czubek głowy, okolice wokół uszu, policzki, brodę, kark, grzbiet oraz nasadę ogona. Nasi mruczący pupile uwielbiają nie tylko, gdy je po tych miejscach głaszczemy.

  Czy kot jest pamiętliwy? ›

  Koty są równie dobre jak psy w określonych testach pamięciowych, co wskazuje na to, że mogą być równie inteligentne - uważają japońscy naukowcy. W badaniu opisanym w magazynie "Behavioural Processes" wzięło udział 49 kotów domowych.

  Dlaczego mój kot jest fajny? ›

  Koty są piękne, niezwykłe i tajemnicze

  A przy tym są szybkie, zwinne, potrafią skakać i wspinać się. Dla nas, ludzi, ważne jest również to, że istnieje wiele różnych kocich ras, dzięki czemu możemy wybrać zwierzę, które najbardziej odpowiada nam pod względem urody (i zachowania oczywiście!).

  Co oznacza ból nad lewą piersią? ›

  Bóle, pieczenie i ucisk w klatce piersiowej po lewej stronie to nieprzyjemny objaw, którego przyczyną mogą być m.in. choroby serca, problemy trawienne lub dolegliwości układu oddechowego. Nawet lekki ból klatki piersiowej z lewej strony należy skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć poważne dolegliwości.

  Co oznacza opuchlizna nad obojczykiem? ›

  Najczęstszą przyczyną obrzęku są choroby tarczycy i węzłów chłonnych, jednak kiedy szyja jest spuchnięta, można podejrzewać także takie problemy z sercem, schorzenia bakteryjne, a nawet nowotworowe.

  Co oznacza ból z lewej strony klatki piersiowej? ›

  Jeśli osoba odczuwa ból w klatce piersiowej po lewej stronie ciała, może to wskazywać na atak serca lub inne schorzenia, takie jak problemy z płucami lub zapalenie błony śluzowej wokół serca.

  Który mięsień jest prostownikiem? ›

  Mięsień prostownik palców – mięsień prostuje palce dłoni w stawach śródręczno-paliczkowych, a także je odwodzi. Jest najsilniejszym prostownikiem ręki.

  Ile dni zwolnienia na złamany obojczyk? ›

  W przypadku tego typu urazu unieruchomienie trwa od 3 do 5 tygodni u dorosłych, nieco krócej u młodzieży, natomiast u dzieci na regenerację potrzebne są około 2 tygodnie. Dopiero po tym czasie możliwa jest rehabilitacja, która obejmuje ćwiczenia pasywne i aktywne.

  Czym grozi złamanie obojczyka? ›

  W większości przypadków złamanie obojczyka nie prowadzi do poważnych powikłań. Kluczowe znaczenie ma jednak natychmiastowe unieruchomienie barku.

  Czy obojczyk się Gipsuje? ›

  U dorosłych unieruchomienie utrzymywane jest minimum 3-4 tygodnie, natomiast u dzieci zwykle krócej. Złamany obojczyk u starszej osoby może wymagać utrzymania dłuższego unieruchomienia, ponieważ ich kości słabiej się goją.

  Co oznacza ból nad lewą piersią? ›

  Bóle, pieczenie i ucisk w klatce piersiowej po lewej stronie to nieprzyjemny objaw, którego przyczyną mogą być m.in. choroby serca, problemy trawienne lub dolegliwości układu oddechowego. Nawet lekki ból klatki piersiowej z lewej strony należy skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć poważne dolegliwości.

  Czy obojczyk może wyskoczyc? ›

  „Wybicie obojczyka” występuje, gdy dochodzi do znacznego podwichnięcia lub zwichnięcia w stawie barkowo-obojczykowym i przemieszczenia końca obojczyka do góry. Obserwuje się wtedy tzw. „objaw klawisza”.

  Co oznacza opuchlizna nad obojczykiem? ›

  Najczęstszą przyczyną obrzęku są choroby tarczycy i węzłów chłonnych, jednak kiedy szyja jest spuchnięta, można podejrzewać także takie problemy z sercem, schorzenia bakteryjne, a nawet nowotworowe.

  Jak długo trwa ból po złamaniu obojczyka? ›

  Pacjenci pytają często, jak długo boli i zrasta się obojczyk po złamaniu. Dolegliwości bólowe, jeśli nie ma powikłań, powinny ustąpić po około 2–3 tygodniach od zdjęcia gipsu. Czas zrastania się obojczyka jest zależny od rodzaju złamania i wynosi przeważnie od 10 do 12 tygodni.

  Jak odróżnić nerwobóle od bólu serca? ›

  Nerwoból w klatce piersiowej charakteryzuje ostry lub tępy, nasilający się, czasem palący ból, podobny do bólu mięśniowo – szkieletowego odczuwanego po dużym wysiłku fizycznym. Ból w neuralgii nasila się podczas brania głębszego wdechu, co odróżnia go od innych dolegliwości sercowych, w tym zawału serca.

  Co pomaga na nerwobóle? ›

  Początkowo wystarczy umówić się na wizytę u lekarza internisty, który może przepisać silniejsze leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne z rodzaju NLPZ. Często, zwłaszcza w przypadku nerwobólu po półpaścu, stosuje się oprócz tego terapię za pomocą środków przeciwdepresyjnych oraz przeciwpadaczkowych.

  Czy na tle nerwowym może bóle w klatce piersiowej? ›

  Utrzymujący się stres prowadzi do jego przeciążenia i może powodować nagłe skurcze włókien nerwowych, odczuwane jako ucisk w klatce piersiowej. Inne przyczyny nerwobóli w klatce piersiowej to: wszelkie zaburzenia w budowie postawy ciała wywołujące ucisk na nerwy.

  Do jakiego lekarza z obojczykiem? ›

  W przypadku dzieci i dorosłych podejrzenie złamania obojczyka powinno zostać skonsultowane przez ortopedę na ostrym dyżurze.

  Czy bark i obojczyk to to samo? ›

  Anatomiczna budowa stawu barkowego jest dość prosta. Zasadniczo składa się z obojczyka, wyrostka barkowego, łopatki, kości ramiennej oraz torebki stawu. Ścięgna mięśni chronią bark przed nadmiernym przemieszczeniem się.

  Jak leczyć staw barkowo-obojczykowy? ›

  Leczenie
  1. leczenie operacyjne – założenie do otwartego stawu barkowo-obojczykowego płytki zakończonej hakiem, który wchodzi pod wyrostek barkowy i stabilizuje staw barkowo-obojczykowy.
  2. po operacji unieruchomienie kończyny na 4 tygodnie.
  3. okłady chłodzące.
  4. kinezoterapia.
  5. jonoforeza.
  6. elektrostymulacja.
  7. magnetoterapia.
  7 Jul 2020

  Co to jest obrzęk szyi? ›

  Powiększone węzły chłonne

  W obrębie szyi znajduje się ponad 100 węzłów chłonnych. To niewielkie guzki, które na co dzień nie są widoczne. Gdy węzły chłonne staną się nabrzmiałe i tkliwe, mogą świadczyć o stanie zapalnym w organizmie. To objaw typowy dla przeziębienia, grypy, ale też np.

  Jak nazywa się dolek na szyi? ›

  Dół nadobojczykowy (łac. fossa supraclavicularis) – parzysta okolica anatomiczna położona w bocznym trójkącie szyi, bezpośrednio nad obojczykiem.

  Od czego puchnie twarz i szyją? ›

  Opuchlizna twarzy to nie tylko problem estetyczny, ale jej pojawienie może wynikać ze zmian hormonalnych, reakcji alergicznych, przyjmowania określonych leków lub być zapowiedzią np. choroby nerek. Z drugiej jednak strony to częsty objaw niezdrowego trybu życia.

  W jakiej pozycji spać ze złamanym obojczykiem? ›

  Jak spać ze złamanym obojczykiem? Pacjentom zaleca się, aby układali się na wznak, ewentualnie na zdrowym boku, nigdy na odwrót. Co ważne, tak jak w dzień zgięta ręka powinna spoczywać na temblaku lub być wręcz zabandażowana do klatki piersiowej, tak też identyczne ułożenie należy zachować w czasie nocnego wypoczynku.

  Czy może się źle zrosnąć obojczyk? ›

  W przypadku przemieszczenia się kości obojczykowej stosowane jest unieruchomienie ósemkowe z użyciem stabilizatora. Operacja złamanego obojczyka przeprowadzana jest, jeśli np. wystąpią powikłania nerwowo-mięśniowe, dojdzie do otwarcia złamanego lub wielomiejscowego, kość się nie zrośnie.

  Top Articles
  Latest Posts
  Article information

  Author: Sen. Ignacio Ratke

  Last Updated:

  Views: 6216

  Rating: 4.6 / 5 (56 voted)

  Reviews: 87% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Sen. Ignacio Ratke

  Birthday: 1999-05-27

  Address: Apt. 171 8116 Bailey Via, Roberthaven, GA 58289

  Phone: +2585395768220

  Job: Lead Liaison

  Hobby: Lockpicking, LARPing, Lego building, Lapidary, Macrame, Book restoration, Bodybuilding

  Introduction: My name is Sen. Ignacio Ratke, I am a adventurous, zealous, outstanding, agreeable, precious, excited, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.